Pondelkové pády na akciových trhoch v Ázii a Európe po čínskych odvetných opatreniach voči americkým clám oživili spomienky na podobné trhové turbulencie počas pandémie COVID-19 ostatnej globálnej finančnej krízy. Analytici označili kolapsy za „historické“ a niektorí ich dokonca opísali ako „krvavý kúpeľ“, pripomínajúc predchádzajúce krachy od začiatku minulého storočia.
2020: Pandémia
Globálne akcie sa v marci 2020 zrútili po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila pandémiu COVID-19, čo viedlo k uzavretiu veľkej časti sveta. Dňa 12. marca 2020, deň po oznámení, Paríž klesol o 12 percent, Madrid o 14 percent a Miláno o 17 percent. Londýn klesol o 11 percent a New York o 10 percent, čo bol najhorší prepad od roku 1987.
2008: Subprime kríza
Globálna finančná kríza v roku 2008 bola spôsobená bankármi v USA, ktorí poskytovali subprime hypotéky ľuďom s neistou finančnou situáciou a potom ich predávali ako investície, čo podporilo boom v oblasti bývania. Keď sa dlžníci stali neschopnými splácať svoje hypotéky, milióny ľudí stratili svoje domovy a zrútil sa akciový trh spoločne s bankovým systémom, čo vyvrcholilo dramatickým bankrotom investičnej banky Lehman Brothers.
2000: Dot.com bublina alias internetová horúčka
Začiatok milénia priniesol defláciu technologickej bubliny spôsobenej rizikovými kapitalistami, ktorí investovali do neoverených spoločností. Americký technologický index Nasdaq od rekordných 5 048,62 bodu z 10. marca 2000 stratil počas roka 39,3 percenta svojej hodnoty.
1987: Čierny pondelok
Trh na Wall Street sa zrútil 19. októbra 1987 na pozadí veľkých amerických obchodných a rozpočtových deficitov a zvyšovania úrokových sadzieb. Index Dow Jones stratil 22,6 percenta, čo spôsobilo paniku na trhoch po celom svete.
1929: Krach na Wall Street
24. október 1929 sa stal známym ako „Čierny štvrtok“ na Wall Street po tom, čo sa zrútil americký trh. Dow Jones vtedy na začiatku obchodovania klesol o viac ako 22 percent svojej hodnoty. Akcie počas dňa väčšinu strát dohnali, ale kríza pokračovala. Počas 28. a 29. októbra trh tiež zaznamenal obrovské straty. Tieto udalosti predznamenali začiatok Veľkej hospodárskej krízy v USA a globálnej ekonomickej krízy.