Národná banka Slovenska (NBS) vykázala v minulom roku stratu 156 mil. eur. Rok predtým to pritom bol ešte zisk na úrovni 63 mil. eur. Naposledy mala banka stratu medzi rokmi 2002 až 2008 a potom v rokoch 2010 a 2011.
Avšak podľa vyjadrení banky dôvodom minuloročnej straty nie je zlé hospodárenie inštitúcie, ale je to cena za pomoc ekonomike. „Všetko čosi stojí, aj pomoc centrálnych bánk ekonomike počas kríz,“ informovala Národná banka Slovenska.
Nákupy dlhopisov
Centrálne banky nákupmi dlhopisov ochránili ľudí a ekonomiku v čase pandémie. „Pomoc z našej strany sa dá pekne ilustrovať na tom, koľko naša vláda vďaka nízkym úrokovým sadzbám a našim programom nákupu aktív ušetrila,“ pokračovala NBS.
Úspory Slovákov padli na rekordné minimum, v eurozóne však dosahujú viac ako trojnásobné úrovne
K začiatku tohto roka dosahujú úspory vlády v kumulatívnom vyjadrení približne 1,1 miliardy eur. V roku 2030 tieto úspory dosiahnu zhruba 3,7 mld. eur, čo sú približne 4 % hrubého domáceho produktu Slovenska.
„Vplyvy programov nákupov aktív na výnosy slovenských vládnych dlhopisov mali a majú zásadný pozitívny vplyv na úspory verejného sektora pri obsluhe dlhu,“ konštatuje NBS.
Znížili prevádzkové náklady
Odvrátenou stránkou však podľa vyjadrení banky je, že pri rastúcich sadzbách tieto nákupy centrálnym bankám generujú straty.
NBS však aj napriek hospodárskej strate znížila prevádzkové náklady o 5 %, zároveň odviedla viac do štátneho rozpočtu a zlepšuje aj záporné vlastné imanie.
„Ďalšie šoky v zmenách úrokových sadzieb môžu viesť k ďalším stratám, je potrebné pripraviť sa, že to nie je jednorazová záležitosť,“ upozorňuje NBS.
Národná banka Slovenska vznikla 1. januára 1993. Od 1. januára 2009, teda od zavedenia eura na Slovensku, sa NBS stala súčasťou eurosystému.
V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ostatnými centrálnymi bankami krajín eurozóny zabezpečuje NBS stabilný menový vývoj a hospodársky rast v eurozóne.
Okrem iného je úlohou Národnej banky Slovenska aj výkon dohľadu nad finančným trhom.