Navrhovaná reforma druhého dôchodkového piliera má potenciál výrazne vylepšiť jeho fungovanie. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.
Negatívny dopad na dôchodky
Reforma sa podľa vládnych analytikov zameriava na hlavný problém, ktorým je nízke priemerné zhodnotenie u bežného sporiteľa spôsobené nevhodne nastavenou investičnou stratégiou. Výsledkom je negatívny dopad na výšku dôchodkov z kapitalizačného piliera.
Niektoré zmeny v druhom pilieri predstavujú riziko, ohrozia stabilitu správcovských spoločností a sporiteľov pripravia o peniaze
„Na druhej strane, niektoré známe problémy druhého piliera zostávajú v návrhu neadresované, iné riešenia je možno stále kde vylepšiť tak, aby priniesli ešte väčšiu pridanú hodnotu pre sporiteľov. Vítame preto verejný prísľub ministerstva práce a sociálnych vecí naďalej diskutovať s odborníkmi o finálnej podobe reformy,“ uviedol IFP.
Státisíce sporiteľov v druhom pilieri presunú z garantovaných dlhopisových fondov. Týka sa to aj vás?
Inštitút by v navrhovanej reforme vylepšil predvolenú investičnú stratégiu, ktorú považuje za stále pomerne konzervatívnu.
Presun do negarantovaných fondov
Medzi navrhovanými zmenami inštitútu chýba automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou z tohto systému vystúpiť, ako aj zrušenie alebo aspoň výrazná zmena garancií v dlhopisových fondoch, čo by umožnilo výhodnejšie investovanie v týchto fondoch.
Presun sporiteľov do negarantovaných fondov je podľa analytika odvážny krok, môže zhodnotiť dôchodky
Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri vo veku do 54 rokov, ktorí od roku 2013 neurobili žiadny aktívny úkon a ich penzijné úspory sú uložené v garantovaných fondoch, sa majú od budúceho roka presúvať z garantovaných dlhopisových fondov do negarantovaných fondov.
Pôjde o 567-tisíc sporiteľov, ktorí majú na svojich dôchodkových účtoch spolu 3,3 miliardy eur. Sporiteľ však bude mať dva mesiace na rozhodnutie o tom, že s týmto krokom nesúhlasí. Suma 3,3 miliardy eur by sa mala presúvať z garantovaných do negarantovaných fondov približne dva roky.
Predvolená investičná stratégia
Všetkým ostatným 1,1 milióna sporiteľom zašlú dôchodkové správcovské spoločnosti do konca februára budúceho roka informáciu o tom, že si na penziu nesporia v súlade s predvolenou investičnou stratégiou.
Penzijné spoločnosti ich budú informovať o tom, že vzhľadom na svoj vek svoje úspory investujú príliš konzervatívne alebo príliš rizikovo. Sporiteľ sa bude môcť rozhodnúť, či chce alebo nechce využívať predvolenú investičnú stratégiu.
Na mladých ľudí, ktorí vstúpia do druhého piliera, sa má automaticky vzťahovať predvolená investičná stratégia na báze životného cyklu sporiteľa. Z tejto stratégie sa však sporiteľ bude môcť vyviazať. Ak bude mať sporiteľ do 45 rokov, všetky jeho dôchodkové úspory bude jeho dôchodková spoločnosť investovať v negarantovanom akciovom alebo indexovom fonde.
Od veku 45 rokov sa majú jeho penzijné úspory postupne presúvať do garantovaných dlhopisových fondov. Má ísť o 12,5 percenta z objemu úspor, ktoré sa majú presúvať do garantovaných fondov každé tri roky.