Vstupu domácností na finančný trh bránia aj nižšie disponibilné príjmy a nižšie bohatstvo slovenských domácností, konštatuje Národná banka Slovenska.
Slováci vo veľmi malej miere investujú do podielových fondov, akcií alebo dlhopisov. Ako ďalej konštatuje Národná banka Slovenska (NBS), vstupu domácností na finančný trh bránia aj nižšie disponibilné príjmy a nižšie bohatstvo slovenských domácností. Vo všeobecnosti sa ponuka finančných produktov javí byť na Slovensku podľa centrálnej banky široká, avšak banky, s ktorými sa spravidla stretávajú bežné domácnosti ako s jedinou finančnou inštitúciou v rámci sporenia či investovania, ponúkajú len niektoré produkty v porovnaní s ponukou ostatných finančných inštitúcií sprostredkujúcich investovanie. Výnimkou sú však podľa centrálnej banky klienti privátneho bankovníctva.
Prekážkou sú aj poplatky
Ako ďalej uviedla NBS, rovnako existujú určité obmedzenia, čo sa týka potrebných minimálnych investovaných súm do finančných produktov a tiež výšky poplatkov, ktoré majú zásadný vplyv najmä na drobných investorov. Nízka úroveň investovania domácností môže byť podľa NBS podmienená aj nízkou úrovňou finančnej gramotnosti v porovnaní s vyspelejšími krajinami západnej Európy a značnými transakčnými nákladmi, ktoré súvisia so štúdiom výberu vhodného finančného produktu alebo výberu finančného sprostredkovateľa.
V zahraničí je to jazyková bariéra či neznalosť prostredia
Čo sa týka prístupu domácností k investovaniu v zahraničí, obmedzenia môžu vyplývať najmä z výšky poplatkov vzhľadom na disponibilné zdroje slovenských domácností. Podobne ako pri otvorení bankového účtu v zahraničí, je možno zriadiť si v zahraničí aj brokerský účet na obchodovanie s cennými papiermi. V tomto prípade sa však môžu podľa centrálnej banky objaviť prípadné obmedzenia vo forme jazykovej bariéry, znalosti finančného prostredia danej krajiny či nutnosti fyzickej návštevy obchodníka s cennými papiermi.
Slováci investujú skôr do nehnuteľností
Príjmové obmedzenie a nedostatok voľných finančných prostriedkov domácností sa javia byť podľa NBS problémom v rozhodovaní domácností investovať. Dostupné údaje naznačujú, že až polovica slovenských domácností ušetrí menej ako zhruba 50 eur mesačne, čo vylučuje možnosť investovania do väčšiny dostupných investičných produktov ponúkaných finančnými inštitúciami. Môže to byť však podľa národnej banky aj preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo reálnych aktív, najmä nehnuteľnosti, ako hlavný komponent bohatstva.