Centrálna banka znížila prognózu rastu hrubého domáceho produktu Slovenska na tento rok o 0,1 percentuálneho bodu na 4,2 %. Zároveň upozorňuje na rastúce negatívne riziká vyplývajúce najmä z možného tvrdého brexitu.
Národná banka Slovenska (NBS) zmiernila svoj výhľad na tohtoročný rast hrubého domáceho produktu. V aktualizácii svojej poslednej predikcie znížila odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku o 0,1 percentuálneho bodu na 4,2 %. Následne by mal hospodársky rast Slovenska spomaľovať na 4 % v roku 2020 a 3 % v roku 2021 vplyvom odznievania rozširovania výrobných kapacít v automobilovom priemysle, ako aj v dôsledku postupného ochladzovania v rámci ekonomického cyklu.
Centrálna banka pri aktualizácii svojej prognózy vychádzala z nových dát ohľadom vývoja hospodárstva v treťom kvartáli. Zverejnené údaje podľa nej odhalili prepad investícií oproti predpokladom a oslabenie exportu. „V dôsledku uvedených faktorov sa mierne revidovali dynamiky HDP smerom nadol tak v budúcom roku, ako aj ku koncu horizontu predikcie,“ uvádza v komentári NBS, ktorá rovnako o 0,1 percentuálneho bodu zmiernila aj výhľad rastu na rok 2021.
Tvrdý brexit by pocítila aj naša ekonomika
Hoci NBS znižuje odhad rastu hospodárstva iba mierne, upozorňuje na zvýrazňovanie rizík, ktoré môžu spôsobiť ďalšie spomalenie slovenskej ekonomiky. „A to najmä vplyvom neistoty súvisiacej so zvyšujúcou sa pravdepodobnosťou odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody,“ dodáva v komentári NBS. Jej aktuálna predikcia totiž stále počíta s riadeným brexitom. Tvrdý brexit by podľa prepočtov centrálnej banky mohol do roku 2023 znížiť úroveň slovenského hrubého domáceho produktu o 0,7 % až 1,1 %.
Zároveň so zmiernením prognózy rastu ekonomiky centrálna banka v aktualizácii svojej predikcie znížila aj odhad tohtoročného rastu spotrebiteľských cien o 0,3 percentuálneho bodu na 2,6 %. Na nasledujúce dva roky naopak odhad mierne zvýšila zhodne o 0,1 percentuálneho bodu na 2,5 % v roku 2020 a 2,7 % v roku 2021. Aktuálne odhady ovplyvnil pomalší rast cien v porovnaní s očakávaniami, keď sa v cenách pohonných látok výraznou mierou premietajú nižšie ceny ropy. „Tento vplyv by mal pokračovať aj v ďalšom období,“ konštatuje NBS.
Čítajte aj:
V hre LOTO sa hrá o viac ako 2 milióny eur
Odhady vývoja trhu práce ponecháva centrálna banka bez zmeny. Rast zamestnanosti by mal spomaľovať na 1,4 % v tomto roku, 1 % v roku 2020 a 0,7 % v roku 2021. Miera nezamestnanosti by sa tak mala postupne znižovať z tohtoročných 6 % na 5,5 % v roku 2021. Zníženie odhadu inflácie by zároveň malo prispieť k rýchlejšiemu rastu reálnych miezd, kde NBS tohtoročnú prognózu navýšila o 0,3 percentuálneho bodu na 4,2 %. Následne by sa rast reálnych miezd mal udržať nad hranicou 3 % až do roku 2021.