NBS bude zverejňovať odhad výnosovej krivky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf, obchodovanie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Odhad zero-kupónovej výnosovej krivky bude banka zverejňovať s týždennou frekvenciou.

Národná banka Slovenska (NBS) bude od 6. júna na svojej internetovej stránke s týždennou frekvenciou zverejňovať odhad zero-kupónovej výnosovej krivky vyplývajúcej z cien vydaných slovenských štátnych dlhopisov. Cieľom zverejňovania odhadu spotovej zero-kupónovej výnosovej krivky je podľa centrálnej banky poskytnúť odbornej verejnosti jej teoreticky správnejšiu aproximáciu oproti bežnej výnosovej krivke s vyjadrením výnosov vo fixných splatnostiach. „Zero-kupónová krivka správne zohľadňuje cash-flow a očisťuje výnosy o výšku kupónov jednotlivých emisií dlhopisov,“ dodáva NBS.
Vhodný nástroj na analytické účely
Oproti bežne zverejňovanej štatistike výnosov reprezentatívnych štátnych dlhopisov vo fixných splatnostiach je tento odhad výnosovej krivky podľa centrálnej banky vhodnejším nástrojom na analytické účely, a to z niekoľkých dôvodov.

  • Odhad zohľadňuje rozdielnu dobu splatnosti emitovaných dlhopisov na trhu. Bežná štatistika výnosov je uvádzaná s konkrétnym počtom rokov do splatnosti s referenciou na dlhopisy, ktoré nemajú v čase konštantnú splatnosť.
  • Odhad využíva upravené informácie o cenách všetkých existujúcich emisií a z nich extrahuje vyhladený výnos s najnižšou celkovou chybou. Z dôvodu relatívne nízkeho počtu emisií na slovenskom dlhopisovom trhu, nie je pravidlom, že pre konkrétnu splatnosť, ktorú uvádza bežná štatistika výnosov existuje na trhu referenčný dlhopis.
  • Odhad počíta s upravenou cenou dlhopisu o výšku kupónu, a tak reflektuje rozdielnu výšku kupónov jednotlivých dlhopisov.

Zero-kupónová výnosová krivka tak podľa NBS spája výnosy s nulovým kupónom na osi zvyškovej splatnosti. Keďže na Slovensku trh zero-kupónových dlhopisov neexistuje, odhad takúto konzistentnú krivku dopočítava s existujúcimi dlhopismi na teoretickú zero-kupónovú krivku očistením o vplyv kupónu a vplyv zvyškovej splatnosti.
Lepší nástroj pre diskontovanie
Publikácia spotovej výnosovej krivky je spravidla užitočným nástrojom, pretože vysvetľuje trhom očakávanú budúcu úroveň ekonomickej výkonnosti, čím doplňuje informáciu z publikovanej makroekonomickej predikcie NBS. „Takisto je správnejším nástrojom pre diskontovanie, ako výnosová krivka vyjadrená vo fixných splatnostiach,“ dodáva centrálna banka.

Grafické znázornenie zero-kupónovej krivky, ako aj odvodenej forwardovej krivky spolu s podkladovými údajmi budú pravidelne aktualizované na tejto stránke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska