Ministerstvo financií SR navrhuje na Slovensku zaviesť tzv. dorovnávaciu daň. Týmto krokom chce zabezpečiť minimálne zdanenie príjmov podnikateľov nachádzajúcich sa na Slovensku, ktorí sú členmi nadnárodnej skupiny podnikov alebo veľkej vnútroštátnej skupiny, a to dorovnaním ich dane na úroveň 15 %.
V pripomienkovom konaní
Legislatívny návrh predložil rezort financií do pripomienkového konania. Ide o transpozíciu európskej smernice a zároveň implementáciu tzv. Piliera 2 iniciatívy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) k reforme medzinárodného zdaňovania. Zákon by mal byť účinný od 31. decembra tohto roka.
Na Slovensku opäť úraduje Daňová kobra, môže zachrániť desiatky miliónov eur pre štátny rozpočet
Nový zákon sa má vzťahovať na skupiny podnikov s ročnými výnosmi aspoň 750 miliónov eur, ktoré dosiahli v najmenej dvoch zo štyroch účtovných období. Ak je efektívne zdanenie príjmov takýchto subjektov na Slovensku pod úrovňou minimálnej sadzby dane, teda 15 %, rozdiel sa vyberie prostredníctvom navrhovanej dorovnávacej dane.
Pozitívny vplyv na štátny rozpočet
„Opatrenie bude mať, aj napriek prvotným výdavkom finančnej správy na informačné systémy, predpokladaný pozitívny vplyv na štátny rozpočet,“ tvrdí rezort financií.
Slovensko musí ozdraviť verejné financie a zostupovať z dlhovej hory, ale vyrovnaný rozpočet si nemôžeme dovoliť
Zavedenie minimálnej úrovne zdaňovania podľa ministerstva zamedzí presunu ziskov do štátov s nulovým alebo veľmi nízkym zdanením. V svetovom meradle sa medzi štátmi Európskej únie nastavia spravodlivejšie podmienky podnikania. Európska únia aj OECD touto úpravou očakávajú, že podniky, ktoré sú súčasťou veľkých nadnárodných skupín, budú platiť spravodlivý podiel dane bez ohľadu na to, kde pôsobia.