Novela konkurzného zákona formuje nový režim pre dlžníkov aj veriteľov, zavádza sa nový insolvenčný register

Navrhované zmeny reagujú na potreby praxe a odstraňujú aplikačné nejasnosti a výkladové nezrovnalosti v insolvenčnom práve.
dlžník, peniaze, exekúcia, dane
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vládny kabinet v stredu schválil novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorej cieľom je zefektívniť insolvenčné procesy a vysporiadať sa s aktuálnymi aplikačnými problémami.

Navrhované zmeny reagujú na potreby praxe a odstraňujú aplikačné nejasnosti a výkladové nezrovnalosti v insolvenčnom práve. Novela precizuje právnu úpravu vzhľadom na funkcionalitu registra predinsolvenčných, likvidačných a insolvenčných konaní.

Čo prináša novela zákona?

Rozširuje sa právna úprava fikcie zmluvnej pokuty, odstraňuje sa podľa rezortu spravodlivosti administratívna náročnosť preukazovania ďalšieho veriteľa pri predpokladanom úpadku, upravuje sa proces malého konkurzu a konštruovanie veriteľského výboru.

Spresní sa právna úprava výmeny správcu a nezrovnalosti pri konverzii reštrukturalizácie na konkurz. Novela zjednodušuje podľa ministerstva spravodlivosti predkladanie reštrukturalizačného plánu a rozširuje možnosti pri speňažovaní majetku v oddlžení.

Rozširujú sa oprávnené osoby na výkup majetku z konkurznej podstaty a zavádza sa úprava súvisiaca s komoditami a elektrickou energiou. Súčasne dochádza k úpravám v súvisiacich predpisoch, ako je zosúladenie ponímania spriaznených osôb v Obchodnom zákonníku a úpravy v zákone o správcov. Zmeny sa dotýkajú aj zákona o riešení hroziaceho úpadku.

Krok správnym smerom

Prezident Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS) Martin Musil pre SITA povedal, že zavedenie nového insolvenčného registra ako centralizovanej a elektronickej databázy všetkých insolvenčných procesov na Slovensku hodnotia ako krok správnym smerom.

Ak sa podarí naplniť ambície, ktoré sú v návrhu vyjadrené, nový register by mohol priniesť významné zlepšenie transparentnosti, zrýchlenie konaní a zníženie administratívnej záťaže pre všetkých účastníkov insolvenčných procesov, predovšetkým pre veriteľov, správcov, ale aj súdy a dlžníkov,“ poznamenal Musil.

Efektívne zistenie stavu každého insolvenčného konania

Nový insolvenčný register by mal podľa Musila umožniť jednoduché a efektívne zistenie aktuálneho stavu každého insolvenčného konania, vrátane predinsolvenčných a likvidačných procesov.

Zverejňované by mali byť všetky kľúčové dokumenty a udalosti v chronologickom poradí, čo podľa Musila výrazne zjednoduší prístup k informáciám a minimalizuje potrebu manuálneho zisťovania stavu konania. Zníženie administratívnych bariér a digitalizácia komunikácie zároveň podporí plnenie záväzkov Slovenska v rámci plánu obnovy, čo považuje asociácia za veľmi dôležité.

Potreba robustnej IT infraštruktúry

Na druhej strane, ako pri každom veľkom reformnom kroku, úspech nebude závisieť iba od legislatívneho zámeru, ale najmä od jeho praktickej realizácie,“ pokračoval Musil.

Zavedenie nového systému si bude podľa jeho slov vyžadovať robustnú IT infraštruktúru, správne nastavenie procesov a vysokú mieru užívateľskej prívetivosti registra. Rovnako bude nevyhnutné zabezpečiť, aby zverejňovanie údajov v registri bolo v súlade s ochranou osobných údajov a aby bol celý systém plne funkčný od jeho spustenia, bez zbytočných prieťahov a komplikácií.

V závere môžeme povedať, že ak sa podarí novelu zaviesť do praxe v duchu jej zámeru, nový insolvenčný register môže byť významným prínosom pre všetky zainteresované strany,“ uzavrel Musil.

Viac k osobe: Martin Musil
Firmy a inštitúcie: Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS)MS Ministerstvo spravodlivosti SR

Odporúčané