Návrh štátneho rozpočtu pôjde na rokovanie vlády až budúci týždeň. Po pondelkovom rokovaní vlády to povedal jej predseda Robert Fico. Zároveň doplnil, že dohoda na rozpočte s koaličnými partnermi je a debata bola konštruktívna. Taktiež potvrdil, že tempo konsolidácie nebude vyššie ako 0,5 % HDP.
Konsolidačné opatrenia
Kabinet schválil niekoľko konsolidačných opatrení. Tie okrem iného podľa Fica garantujú, že sa nebude znižovať sociálny štandard občanov SR. Budú podľa neho trináste dôchodky, rodičovský dôchodok a aj pomoc s hypotékami. Avšak museli prijať aj rozhodnutia na konsolidáciu verejných financií, pretože tie sú v zlom stave.
Ficova vláda ide zvýšiť zdravotné odvody pre zamestnávateľov a živnostníkov (video)
„Aby sme dosiahli ciele, o ktorých rokujeme s Európskou komisiou, bolo potrebné šetriť a niekde získať dodatočné zdroje. Chceme vybrať od bánk okolo 340 mil. eur na dodatočnom zdanení. Je tu aj príjem do štátneho rozpočtu z produkcie ropných výrobkov v sume asi 170 mil. eur,“ poznamenal Fico.
Regulovaný odvod pre banky
Aj minister financií (Smer-SD) Ladislav Kamenický potvrdil dohodu na rozpočte ako aj na konsolidačnom balíku opatrení. Celkový balík, ktorý pripravujú na pomoc ľuďom, je v sume 963 mil. eur. Celková lex konsolidácia s osemnástimi opatreniami dosahuje sumu 1,96 mld. eur.
„Regulovaný odvod pre banky bude vo výške 336 mil. eur,“ spresnil Ficove slová Kamenický. Nastavili ho ako 30-percentnú sadzbu, ktorá bude postupne vyklesávať o 5 percentuálnych bodov do roku 2027. Efektívna daňová sadzba bude 45 %. Regulovaný odvod pre banky spolu s daňou z príjmu tak dosiahnu 580 mil. eur. „Berieme to ako solidárne opatrenie,“ povedal Kamenický.
Deficit štátneho rozpočtu by mal byť v roku 2024 nižší, Ficova vláda dostala do rúk najhoršie verejné financie v eurozóne (video)
Ministerstvo financií chce, aby sa bankový odvod stal súčasťou regulovaného odvodu. Teda výber nepôjde z pasív očistených o vlastné imanie, ako to bolo v minulosti, ale z hospodárskeho výsledku. Stávalo sa totiž, že bankový odvod museli platiť aj menšie banky, ktoré mali nízky zisk, resp. vykazovali stratu. Po novom teda budú platiť len vtedy, keď vygenerujú kladný hospodársky výsledok. Kamenický zdôraznil, že budú sledovať prípadné daňové optimalizácie bánk. Ak by mali banky „podvádzať“, zmení vláda „pravidlá hry“.