Presun úspor, zhodnotenie fondov a automatický vstup robia z druhého piliera robustný a výkonný systém na Slovensku. Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností správcovia úspor čelia rastúcemu počtu a objemu druhopilierových dôchodkov vplyvom predčasných odchodov do dôchodku.
Za necelý rok od začiatku presunu podľa predvolenej investičnej stratégie je už takmer 60 percent majetku sporiteľov v indexových fondoch. To spolu s pokračujúcou výkonnosťou finančných trhov prinieslo dvojciferné zhodnotenie úspor v indexových fondoch. Objem úspor v druhom pilieri presahuje 15 miliárd eur.
Objem vyplácaných dôchodkov rastie
V druhom pilieri je k poslednému májovému dňu 2024 registrovaných 1,9 milióna sporiteľov, pričom viac ako 700-tisíc z nich si sporí podľa predvolenej investičnej stratégie. Automatický vstup do druhého piliera za posledný rok privítal vyše 53-tisíc nových sporiteľov.
Rozdiely medzi dôchodcami. Jedna skupina seniorov dostane o desiatky eur vyšší 13. dôchodok
Z nich je približne 70 percent Slovákov, pričom tretina z nich je mladších ako 18 rokov. Od roku 2015 do roku 2023 boli z druhého piliera vyplatené dôchodky v hodnote 305 miliónov eur, pričom viac ako 90 percent z týchto výplat bolo jednorazových.
Objem vyplácaných dôchodkov rastie, najmä vďaka predčasným dôchodkom. V roku 2023 DSS-ky vyplatili dôchodky za viac ako 126 miliónov eur, pričom v prvých piatich mesiacoch tohto roku to bolo už 102 miliónov eur.
Viaceré zmeny
V roku 2023 sa prvýkrát vyplácali garancie podľa zmeny zákona, ktoré sa počítali individuálne pre každého sporiteľa pri odchode do dôchodku. Správcovia úspor tak museli doplatiť rozdiel medzi vloženými povinnými príspevkami a aktuálnym stavom na účte, čo v roku 2023 predstavovalo viac ako milión eur.
Aké parametre musíte brať do úvahy pri výpočte dôchodku? (rozhovor)
Rok 2024 prináša zmeny ako zníženie odvodov na 4 percentá, čo najmocnejšie ovplyvní mladú generáciu a ich dôchodky z druhého piliera, ktoré budú o tretinu nižšie. Tiež sa zavádza osobitný odvod pre DSS a znižovanie odplát za správu úspor. Zmeny vo výplatnej fáze sú posunuté na rok 2026.
„Druhý pilier je neoddeliteľnou súčasťou slovenského dôchodkového systému,“ uviedol predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov. Dodal, že všetci pracujúci by mali byť v solidárnom aj v zásluhovom pilieri, čím sa rozkladajú riziká spojené s vyplácaním budúcich dôchodkov.