Stačí zapnúť zariadenie do elektriny a k internetu. Znie to príliš jednoducho a realita je úplne odlišná. Ťažbu kryptomien považujeme za energeticky náročný proces, s ktorým spájame aj ďalšie výdavky.
Náklady spojené s ťažbou
Často sa stretávame s názormi, že ťažba kryptomien mrhá množstvom energie. Ťažba je natoľko náročná, že v prípade prvotnej idey ťažiť kryptomeny, je si potrebné uvedomiť náklady, ktoré sú s ťažbou spojené.
Výborný kryptonástroj teraz umožňuje hrať sa s viacerými technickými detailami
- V prvom rade je to spotrebovaná elektrická energia. Ťažba kryptomien si vyžaduje veľké množstvo elektrickej energie, ktorú považujeme za jednu z najvyšších nákladov. Ak teda chcete ťažiť z domu a bojíte sa spotreby elektrickej energie, za menšiu výhodu považujeme využitie fotovoltaiky, ktorá vám ju vyrobí.
- Náklady na hardvér. V začiatkoch ťažby kryptomien boli vygenerované pomerne veľké zisky, kde bol použitý relatívne jednoduchý hardvér. Aktuálne sa vyrába špecializovaný ťažobný hardvér ASIC, ktorí využívajú mnohí ťažiari. Pomocou tohto hardvéru sa dá ťažiť veľmi efektívne pomocou konkrétneho algoritmu. V porovnaní s bežným procesorom CPU, ktorý je všeobecný, je ASIC efektívnejší a konkrétnejší. Preto nové modely ASIC môžu spôsobiť, že sa staršie modely stanú nerentabilnými.
- Keďže serverové miestnosti produkujú obrovské množstvo tepla, náklady spojené s chladením môžu byť vysoké, najmä ak ide o teplejšie oblasti.
- S ťažením kryptomien spájame aj náklady na údržbu či opravy. To znamená, že aby mohli byť zariadenia na ťaženie plne funkčné, vyžadujú si neustálu údržbu a opravy.
- Ťažiari môžu dostávať za spracovanie sieťových transakcií transakčné poplatky, ktoré môžu ovplyvniť ziskovosť ťažby.
Odmena za ťažbu kryptomien
Ak je ťažiar schopný vygenerovať určité množstvo kryptomien za určité obdobie, jeho odmena sa vynásobí hodnotou vyťaženej kryptomeny jej aktuálnou trhovou cenou.
Potom, ako bola zo začiatku spustená bitcoinová sieť, bitcoiny sa mohli ťažiť na bežnom počítači a odmenou bolo približne 50 bitcoinov za každých 10 minút. Tieto odmeny klesajú na polovicu každé štyri roky, po tzv. halvingu. Aktuálne vzniká niečo cez 6,25 bitcoinu každých 10 minút. Ďalší halving vychádza podľa predpokladov na máj 2024, čo pre ťažiarov znamená, že ich odmena klesne z 6,25 bitcoinu na 3,125 bitcoinu.
Pre niekoho sa to môže zdať negatívne, no halving prináša množstvo pozitívnych správ. Aj napriek postupnému znižovaniu odmien, ktoré jednoznačne znamenajú ich nižší prírastok, ich považujeme za záruku bezpečnosti siete. Netreba však zabúdať, že cena bitcoinu či iných kryptomien závisí najmä od globálneho diania. Dôkazom je najmä stále vysoká inflácia, možnosť recesie či postupná ekonomická stagnácia.
Takže, aj keď majú ťažiari zabezpečené odmeny, podstatou nie je len počet bitcoinov v odmenách, ale aj iné súvisiace faktory. Ide o cenu, na ktorej dokážu bitcoin predať, náročnosť procesu ťažby, cena energií, používané zariadenie či efektívnosť ťažby.
Situácia je iná ako na začiatku
Keďže v posledných rokoch zaznamenal trh s ťažbou kryptomien výrazný rast, na trh vstúpilo aj značne viac ťažiarov, čo znamená aj zvýšenú konkurenciu. Pre mnohých ťažiarov je to náročnejšie.
Na to, aby mohli ťažiari ostať konkurencieschopní, aktuálne využívajú už vyššie spomínaný špecializovaný ťažobný hardvér ASIC, ktorý je vyrobený výlučne na ťažbu kryptomien. Netreba zabúdať aj na značnú spotrebu elektrickej energie, ktorá vo vysokej miere vplýva na životné prostredie, a s ktorou často mnohí odborníci spájajú ekologickú katastrofu.
V dôsledku toho rastie čoraz väčší záujem o alternatívny prístup k ťažbe – Proof of stake (PoS). Rozdiel vidíme aj v regulácii kryptomien. Kryptomeny sú vo svete čoraz známejším prostredím a zatiaľ čo niektoré štáty ich podporujú (rovnako aj ťažiarov), iné sa ich snažia regulovať.
Ťažba kryptomien si síce vyžaduje údržbu hardvéru, platenie účtov za spotrebovanú elektrinu či aktualizácie softvéru, no ak má ťažiar nastavený správny systém, funkčné zariadenia a je to preňho finančne zvládnuteľné, môže sa touto cestou vydať. Preto ak si chcete zabezpečiť pasívny príjem ťažbou, ste na správnej ceste.
Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://www.coinbase.com, https://www.bankrate.com
Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0