Čína vo štvrtok uviedla, že podľa jej vyšetrovania Európska únia uvalila na Peking nespravodlivé „obchodné a investičné bariéry“. Tento záver priniesol ďalšie napätie medzi dve ekonomické mocnosti.
Čínski predstavitelia oznámili vyšetrovanie v júli po tom, ako Brusel začal skúmať, či čínske vládne dotácie nenarúšajú konkurenčné prostredie v Európe. Peking popiera, že jeho priemyselná politika je neférová, a pohrozil, že podnikne kroky proti EÚ na ochranu zákonných práv a záujmov čínskych spoločností.
Peking hovorí o diskriminácii
Ministerstvo obchodu vo štvrtok uviedlo, že implementácia nariadenia EÚ o zahraničných subvenciách (FSR) diskriminuje čínske firmy a „predstavuje obchodné a investičné bariéry“. Nezmienilo sa však, či Peking plánuje nejakým spôsobom konať.
Ministerstvo tiež uviedlo, že spomenuté vyšetrovanie prinútilo čínske spoločnosti opustiť alebo obmedziť projekty, čo spôsobilo straty vo výške viac ako 15 miliárd jüanov.
Hlavní obchodní partneri
EÚ a Čína sú hlavní obchodní partneri, ale majú medzi sebou spor, najmä pokiaľ ide o podporu Pekingu v oblastiach obnoviteľných zdrojov a elektrických vozidiel.
Čínsky HDP vlani vzrástlo o 5,2 percenta, hoci vývoj obchodu a zotavovanie ekonomiky je nerovnomerné
Kroky EÚ proti čínskym firmám prišli v čase, keď sa 27-členný blok snaží rozšíriť využívanie obnoviteľnej energie, aby splnil svoj cieľ nulových čistých emisií skleníkových plynov do roku 2050.
Brusel sa však chce odkloniť od toho, čo považuje za prílišné spoliehanie sa na čínske technológie v čase, keď mnohé západné vlády čoraz viac považujú Peking za potenciálnu hrozbu pre národnú bezpečnosť.