Peniaze navyše by Slováci podľa prieskumu ušetrili alebo investovali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Slováci by v prípade, ak by mali k dispozícii 750 eur, viac ušetrili ako hneď minuli.

Ak by Slovák dostal 750 eur, veľká časť respondentov v prieskume uviedla, že by z tejto sumy odložili alebo investovali. Traja z desiatich Slovákov by si odložili celú sumu. V priemere by si odložili či investovali 557 eur. „Z prieskumu vyšlo, že Slováci by v prípade, ak by mali k dispozícii 750 eur, viac ušetrili ako peniaze hneď minuli. Len 2 % opýtaných sa vyjadrili, že by nič neušetrili,“ skonštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková. Prieskum uskutočnila spoločnosť IMAS International pre Slovenskú sporiteľňu, a to v septembri 2018.

Dominujú ženy a mladí

Najviac by sumu 750 eur ušetrili či investovali ženy a mladí ľudia od 15 do 29 rokov. „V porovnaní s minulým rokom by si však v priemere ľudia odložili bokom o 39 eur menej. Najmenej by investovali či ušetrili ľudia starší ako 50 rokov, čo súvisí aj s ich nižšími príjmami v penzii v porovnaní s vyššími výdavkami na potraviny či zdravotnú starostlivosť,“ doplnila Buchláková.

Väčšina Slovákov by si ušetrenú sumu vložila na sporiaci (57 %) alebo na bežný účet (36 %). Necelá tretina respondentov by dala prostriedky do fondov či akcií. Len 13 % Slovákov by ušetrené peniaze dali do kúpy zlata. Do nehnuteľností by investovalo len 9 % respondentov.

Treba finančný plán

Slováci by si práve koncom roka mali nastaviť finančný plán na ďalší rok, čím sa môžu vyhnúť napríklad problémom v prípade nečakaných finančných výdavkov. „Aj požičiavať si treba zodpovedne. Príjem by mal vykryť mesačnú splátku a takisto by malo zostať aj niečo navyše. V zálohe je ideálne mať finančnú rezervu aspoň na šesť mesiacov, ktorá umožní prekonať nepriaznivé obdobie napríklad v prípade straty zamestnania či vážnejšej choroby alebo úrazu,“ skomentovala Buchláková.

Na to, aby sme mohli optimalizovať, je potrebné výdavky najprv poznať. Jednoduchou pomôckou je spísať si všetky príjmy a výdavky na papier či do počítača. Aj keď značná časť výdavkov je pravidelného charakteru a vieme ich definovať prakticky okamžite, iné sa nevyskytujú až tak často, prípadne ich výška kolíše. Preto je pred samotnou analýzou výdavkov dobré ich sledovať aspoň 2-3 mesiace, zapisovať si jednotlivé položky a rozdeliť si ich do kategórií (bývanie, strava, drogéria, a pod.).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať