Po mesiacoch obmedzení pre koronavírus sa toto leto mnoho Slovákov chystá na dovolenku. Aspoň to potvrdil prieskum agentúry Go4insight na prelome mája a júna, podľa ktorého dovolenku plánuje 61 percent respondentov.
Polovica z nich pritom nemá žiadne obavy cestovať aj do zahraničia, avšak prevažne v rámci Európy, pričom stále vedie Chorvátsko. Popularita však narastá aj Bulharsku, Taliansku či Grécku.
Ide o krajiny, kde si Slováci s eurom často nevystačia a budú tak musieť platby ze jedlo v reštaurácii či darčeky pre rodinu realizovať v miestnej mene. Preto je dobré vedieť, aký druh platby využiť.
Hotovosť si treba zaobstarať doma
Prvou možnosťou je hotovosť, na ktorú v dobe mobilných aplikácií a platobných kariet netreba zabúdať. V praxi totiž ešte stále môžu nastať situácie, pri ktorých sa nebude dať zaplatiť inak.
Platí to najmä pri platení cestného mýta, pokút či pri využití verejnej toalety. Preto je dobré mať pri sebe aspoň drobnú hotovosť.
Cestovanie v čase pandémie: Na poistení sa neoplatí šetriť, cesty do rizikových krajín kryjú len niektoré poisťovne
Podľa prevádzkového riaditeľa spoločnosti FinGO.sk Zoltána Čikesa by si ju cestovatelia mali zaobstarať prostredníctvom zmenárne priamo na Slovensku, a to bez ohľadu na to, či ňou chcú platiť iba spomínané drobné výdavky alebo všetko.
„V zahraničí je väčšia šanca, že vás môžu nejakým spôsobom podviesť, keďže tam môžu platiť iné pravidlá a legislatíva,“ upozorňuje Čikes.
Pozor na bankomatové poplatky
Druhou možnosťou je vybrať si peniaze z bankomatu priamo na mieste. Aj tu však treba brať ohľad na niekoľko zásad, pretože v opačnom prípade hrozia dovolenkárom zbytočné poplatky, ktoré v niektorých prípadoch môžu dosiahnuť päť percent vyberanej sumy.
Dôvodom je výber z bankomatu, ktorý nepatrí do bankovej skupiny banky, ktorú cestovateľ používa. Správny výber môže zabezpečiť mobilná aplikácia banky alebo internetový vyhľadávač.
V ňom sa dá zistiť či banka, ktorú klient používa, má rovnakú materskú spoločnosť ako tá zahraničná. „V takom prípade bude s veľkou pravdepodobnosťou váš poplatok za výber z bankomatu tejto banky o niečo nižší,“ radí Čikes.
Príklady bankových skupín
Erste – Slovenská sporiteľňa
Intesa Sanpaolo – VÚB banka
Raiffeisen – Raiffeisen, Tatra banka
KBC – ČSOB banka
UniCredit – UniCredit
Pre porovnanie, ak si klient vyberie v zahraničí eurá z bankomatu rovnakej bankovej skupiny, v akej je jeho banka, zaplatí v priemere poplatok 0,20 eur.
Ak by si vyberal eurá z bankomatu cudzej bankovej skupiny, na poplatkoch by minul 1 až 2 eurá a výber peňazí v cudzej mene z bankomatu by ho stál 2 až 10 eur.
„Neviditeľný“ kurz
Pri výbere hotovosti v cudzej mene netreba zabúdať ani na výmenný kurz. Ten sa dá zvoliť na displeji bankomatu, ktorý najčastejšie ponúka voľbu medzi kurzom banky k dátumu zúčtovania transakcie alebo kurzom, ktorý v momente výberu zasvieti na bankomate.
Ak si klient vyberie prvú možnosť, kurz neuvidí, pretože ho v danom momente nepozná ani banka. Transakcia sa totiž zúčtuje väčšinou jeden až dva dni po výbere peňazí z bankomatu. Za ten čas sa kurz síce môže zmeniť, ale šanca, že by sa výraze zhoršil je podľa Čikesa veľmi nízka.
Poisťovne v rámci neživotného poistenia zaznamenali najväčší pokles v cestovnom poistení do zahraničia
Pri druhej možnosti je výhodou spomínaná viditeľnosť kurzu, ktorý je však v priemere o 3 až 5 percent menej výhodný. Banky sa vyššími poplatkami snažia ošetriť spomínané zmeny kurzy, ktoré môžu byť nevýhodné aj pre ňu.
„Prax ukazuje, že klienti, ktorí si zvolia výber bez prepočtu, zaplatia v konečnom dôsledku menej. Rozdiel môže predstavovať aj niekoľko eur,“ dodáva Milan Bednár zo Slovenskej sporiteľne.
Platba kartou
Poslednou možnosťou je platba kartou. Tá jednak ponúka výhodný menový kurz a jednak sa ňou dajú platiť presné sumy. Cestovateľom tak nehrozí, že muim zostane hotovosť, ktorú budú musieť meniť späť na eurá. Vo väčšine prípadov sa dá platiť tak kreditnou ako aj debetnou kartou, avšak kreditky bývajú častejšie akceptované.
Dôležité je si hlavne pred dovolenkou skontrolovať denný alebo mesačný limit na karte, aby sa nakoniec nestalo, že sa ňou nebude dať platiť. Overiť si limit aj ho zmeniť sa dá pohodlne cez internet alebo smartbanking.
Užitočná je možnosť povoleného prečerpania na karte, vďaka ktorej môžu dovolenkári pokryť nečakané výdavky v zahraničí a funguje ako určitá rezerva.
Šikovnou možnosťou ako neostať v zahraničí bez peňazí je tiež mať k dispozícii karty dve. Mnohé banky ich vydávajú k účtu bezplatne. V takom prípade môže dovolenkár jednu z nich nosiť pri sebe a druhú uložiť na bezpečné miesto, napríklad do hotelového trezora.
Pre fanúšikov moderných technológií takúto možnosť ponúka aj platba mobilom.
Čo robiť v krízových situáciách
Takéto záložné plány vedia pomôcť aj vtedy, ak by platobnú kartu napríklad zhltol bankomat alebo ju ukradli. V oboch prípadoch je potrebné hneď kontaktovať infolinku banky a v prípade krádeže aj políciu či poisťovňu.
Mladí Slováci si na dovolenku nepožičiavajú, radšej si chcú na ňu našetriť
Ak by dovolenkár pri sebe nemal žiadnu hotovosť alebo niekoho, kto by mu vedel peniaze požičať, ministerstvo zahraničných vecí odporúča využiť systém „Western Union“. Prostredníctvom neho vie osoba obdržať peniaze od rodiny či priateľov do jednej hodiny od odoslania.
Ak by takúto službu nebolo možné využiť, majú sa Slováci v zahraničí obrátiť na príslušné veľvyslanectvo Slovenskej republiky. V krajinách, kde Slovensko nemá svoje vlastné diplomatické zastúpenie, môžu požiadať o pomoc ktorúkoľvek misiu členskej krajiny Európskej únie.