Platby z Ruska odmietla spracovávať aj ďalšia čínska banka, dôvodom sú problémy pre západné sankcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruská vlajka, čínska vlajka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Čínska banka Kchun-lun, ktorú kontroluje tamojšia národná ropná a plynárenská korporácia (CNPC), informovala svojich zákazníkov, že od 29. marca úplne prestane spracovávať platby z Ruska.

Referuje o tom web The Moscow Times s odvolaním sa na štyroch ruských importérov. Dovozcovia sa obrátili na banku Kchun-lun po tom, ako mali ruské podniky v marci problémy s prevodom peňazí do veľkých čínskych bánk pod vplyvom západných sankcií.

Peniaze ostali visieť v bankách

„Peniaze v dolároch, jüanoch a dokonca aj v rubľoch ostali ‚visieť‘ v bankách, najmä v štátnej Bank of China, niekoľko týždňov. Úverové organizácie požadovali ďalšie dokumenty a údaje vrátane záruk, že nakúpené produkty sa nedostanú k (ruskej) armáde,“ uvádza sa v článku The Moscow Times.

Väčšina ruských dovozcov v ostatných týždňoch „obiehala“ banky a hľadala také, ktoré rýchlo posielajú a prijímajú peniaze. Banka Kchun-lun sa pre nich zdala byť sľubná, pretože bola vytvorená v roku 2006 čínskymi vládnymi subjektmi s cieľom „poradiť si“ so sankciami uvalenými na Irán, predovšetkým pri nákupe iránskej ropy.

Banka zastavuje spoluprácu s Ruskom

Ruským importérom spočiatku tento ťah vychádzal, no banka Kchun-lun minulý týždeň informovala zákazníkov, že od 21. marca končí s prijímaním nových platieb a 29. marca úplne zastavuje spoluprácu s Ruskom. Tento krok ilustruje čoraz menšiu „prívetivosť“ čínskych bánk podieľať sa na obchodoch Číny s Ruskom.

Pred mesiacom tri zo štyroch najväčších čínskych bánk, Čínska priemyselná a obchodná banka (ICBC), China Construction Bank (CCB) a Bank of China, naraz oznámili, že prestali od začiatku roka 2024 prijímať platby od sankcionovaných ruských finančných inštitúcií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať