Počet ľudí v druhom pilieri vzrástol o desaťtisíce, sporiteľov je už viac ako 1,6 milióna

Peniaze, dôchodok
Na dôchodok je dobré dobré pripravovať sa už od momentu prvého zárobku. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ku koncu marca tohto roka si na dôchodok v druhom penzijnom pilieri sporilo 1 milión 652,1 tisíca ľudí. V porovnaní s koncom marca minulého roka tak v systéme starobného dôchodkového sporenia pribudlo 53,7 tisíca osôb. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Vo výlučne konzervatívnom dlhopisovom fonde sa na konci minulého mesiaca nachádzali úspory 960,3 tisíca osôb, v niektorom z indexových fondov investovalo 269,2 tisíca ľudí, viac ako 170,7 tisíca sporiteľov si zvolilo rastový fond a 22,9 tisíca sporiteľov malo peniaze uložené v zmiešanom fonde. Takmer 228,3 tisíca sporiteľov investovalo ku koncu marca v dvoch fondoch súčasne, pričom jeden z týchto fondov musí byť zo zákona garantovaný dlhopisový fond.

Príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku tohto roka zvýšila z 5 na 5,25 percenta hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Každoročný nárast príspevkovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu, ktorý sa začal od roku 2017, bude pokračovať až do roku 2024, keď sadzba dosiahne 6 percent z vymeriavacieho základu sporiteľa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ADSS Asociácia dôchodkových správcovských spoločností