Počet sporiteľov v druhom pilieri vzrástol, Slováci najviac dôverujú konzervatívnemu fondu

Dôchodok, dôchodci
Podľa odborníkov sa poistenec nemusí uspokojiť len so štátnym dôchodkom. Foto: ilustračná/ www.thinkstockphotos.com

Ku koncu februára tohto roka si na dôchodok v druhom penzijnom pilieri sporilo 1 milión 647,8 tisíca ľudí. V porovnaní s koncom februára minulého roka tak v systéme starobného dôchodkového sporenia pribudlo 58,2 tisíca osôb. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Vo výlučne konzervatívnom dlhopisovom fonde sa na konci minulého mesiaca nachádzali úspory 963,3 tisíca osôb, v niektorom z indexových fondov investovalo 265,7 tisíca ľudí, viac ako 169,3 tisíca sporiteľov si zvolilo rastový fond a 22,5 tisíca sporiteľov malo peniaze uložené v zmiešanom fonde. Viac ako 226-tisíc sporiteľov investovalo ku koncu februára v dvoch fondoch súčasne, pričom jeden z týchto fondov musí byť zo zákona garantovaný dlhopisový fond.

Príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku tohto roka zvýšila z 5 percent na 5,25 percenta hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Každoročný nárast príspevkovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu, ktorý sa začal od roku 2017, bude pokračovať až do roku 2024, keď sadzba dosiahne 6 percent z vymeriavacieho základu sporiteľa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ADSS Asociácia dôchodkových správcovských spoločností