Podiel zahraničných investorov na držbe slovenských štátnych dlhopisov vzrástol na historických 53,4 %. Tento nárast je podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša jedným z najrýchlejších, aký sme videli.
Ku koncu septembra dosahovali celkové finančné záväzky Slovenska približne 73 miliárd eur, pričom väčšinu tohto dlhu, takmer 69 miliárd eur, tvorili štátne dlhopisy.
Slovensku pomáha členstvo v EÚ
V porovnaní so stavom spred roka stúpol podiel nerezidentov o 6,6 percentuálneho bodu a v porovnaní so začiatkom roka 2023 dokonca o 10,5 bodu.
Slovensko dopredalo ďalšie dlhopisy za takmer 23 miliónov eur, vývoj výnosov najviac ovplyvnia konsolidačné opatrenia
Tento rastúci trend podľa analytika ukazuje, že štát sa čoraz viac obracia na zahraničie kvôli prefinancovaniu dlhu, pričom stabilnejšie býva financovanie z domácich zdrojov.
Slovensku však podľa Gábriša pomáha členstvo v Európskej únii a eurozóne, čo zvyšuje záujem zahraničia o investovanie a eliminuje kurzové riziko.
Rizikové prirážky
Rizikové prirážky na slovenský desaťročný vládny dlh sa počas leta stabilizovali v pásme 105 až 120 bodov nad nemecké vládne dlhopisy, ktoré sú považované za najmenej rizikové v Európe.
Slovensko spolu s Talianskom zostáva podľa Gábriša jedinými krajinami v eurobloku, kde prirážky prekračujú sto bodov.