Podmienka pre dôchodkové správcovské spoločnosti o počte najmenej 50-tisíc sporiteľov by sa mohla zrušiť, zmenu navrhuje SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SaS
Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Bittó Cigániková a Marián Viskupič . Foto: SITA, SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Podmienka pre dôchodkové správcovské spoločnosti o počte najmenej 50-tisíc sporiteľov by sa mohla zrušiť. Zmenu navrhujú poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Marián Viskupič a Jana Bittó Cigániková vo svojej novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú predložili do parlamentu.

Zákon určuje počet sporiteľov

Chcú tak vypustiť podmienku, že dôchodková správcovská spoločnosť musí svojou činnosťou zabezpečiť, aby do 18 mesiacov odo dňa, kedy začala vytvárať ňou spravované dôchodkové fondy, bol počet sporiteľov súčtom vo všetkých ňou spravovaných dôchodkových fondoch najmenej 50 tisíc osôb. Jej nesplnením sa spoločnosti odoberie povolenie na vznik na činnosť Národnou bankou Slovenska.

„Tak ako žiaden zákon nepredpisuje žiadnej banke, koľko má mať klientov, ani žiadnej reštaurácii, koľko má mať denne konzumentov stravy, nemal by zákon určovať ani dôchodkovej správcovskej spoločnosti, koľko by mala mať sporiteľov. Tento stav možno považovať za absurdný,“ uvádza sa v návrhu.

Rozpútala sa vojna sprostredkovateľov

Poslanci poukazujú na to, že nariadenie na jednej strane vyhovuje veľkým a etablovaným subjektom, na druhej strane však sťažuje či znemožňuje ďalším hráčom vstup na trh, teda príchod konkurencie, ktorá by mohla priniesť sporiteľom viaceré benefity. Predmetná úprava je podľa SaS pravdepodobne v rozpore s nariadeniami Ústavy SR.

„Uvedené ustanovenie napáchalo nemalé škody už v procese spúšťania II. piliera, kedy sa rozpútala vojna sprostredkovateľov, ktorých provízie enormne predražili systém starobného dôchodkového sporenia,“ uvádzajú opoziční poslanci.

Predražilo to podľa ich slov aj množstvo reklamného vysielacieho času, ktorý platili dôchodkové správcovské spoločnosti v snahe dostať sa do povedomia a získať počet klientov dôležitý pre splnenie zákonnej podmienky nevyhnutnej pre ekonomické prežitie. Tieto vstupné náklady si dôchodkové správcovské spoločnosti neskôr strhávali z peňazí sporiteľov vo forme odplát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováMarián Viskupič
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSaS Sloboda a Solidarita