Podmienky prenájmu nehnuteľností cez medzinárodné digitálne platformy ako Airbnb či Booking sa zmenili. Prenajímatelia, ktorí poskytujú krátkodobý prenájom a súčasne ponúkajú aj doplnkové služby, musia získať živnostenské oprávnenie a zaregistrovať sa na daňovom úrade, potvrdila to partnerka poradenskej spoločnosti ATLAS GROUP Ina Kováčová Bečková.
Tieto ubytovacie služby podliehajú nezníženej sadzbe DPH vo výške 10 %, pričom od januára 2025 dôjde k jej zníženiu na 5 %. Prenajímatelia musia podávať daňové priznanie z príjmov do 31. marca nasledujúceho roka, s možnosťou predĺženia lehoty do 30. júna.
Transakčná daň
Okrem toho sú zodpovední za platenie dane za ubytovanie obci, ktorá vzniká dňom poskytnutia ubytovania. Od apríla 2025 budúceho roka sa podnikateľov, a teda aj prenajímateľov, začne týkať daň z finančných transakcií.
Transakčná daň zaťaží podnikateľské účty, no sú banky ponúkajúce ich bez poplatku
„Bude vo výške 0,4 % z bezhotovostnej transakcie s maximálnym limitom 40 eur,“ vyčíslila Ina Kováčová Bečková. Zdanený bude touto daňou aj výber hotovosti z bankomatu či banky, a to sadzbou 0,8 %. Od transakčnej dane budú oslobodené platby daní a odvodov, ako aj prevody daňovníka medzi jeho účtami v rámci jednej banky. Podnikatelia si zároveň budú musieť povinne otvoriť podnikateľský účet.
Zrážkové dane
Prenajímateľ sa môže pri poskytovaní ubytovania cez medzinárodné digitálne platformy stretnúť aj so zrážkovými daňami, ktoré sa platia z poplatkov za sprostredkovanie, ktoré uhrádzajú prenajímatelia týmto platformám. Ak si teda chcú tieto poplatky za sprostredkovanie uplatniť ako daňový náklad.
Aké konsolidačné zmeny nás od budúceho roka neminú? Pozrite si všetky opatrenia
„Režim zrážkovej dane sa však uplatňuje len vtedy, ak digitálna platforma nemá na Slovensku zaregistrovanú svoju stálu prevádzkareň. Konkrétne Booking aj Airbnb majú svoju stálu prevádzkareň zaregistrovanú, v ich prípade sa preto zrážková daň neplatí,“ doplnila Kováčová Bečková.
Nahlasovanie príjmov z prenájmu
Podľa jej slov prenajímatelia by mali myslieť aj na to, že digitálne platformy majú povinnosť nahlasovať finančnej správe príjmy z prenájmu.
„Treba pamätať na to, že platformy posielajú finančnej správe vcelku podrobné údaje o tom, aké služby daný prenajímateľ poskytuje a aký príjem dosiahol. Finančná správa si ich potom porovnáva s podaným daňovým priznaním. Ak zistí nesúlad, môže začať miestne zisťovanie či daňovú kontrolu, dorubiť daň za nepriznaný príjem a uložiť pokutu,“ upozornila Kováčová Bečková.
Aj „fiktívny“ živnostník si musí založiť transakčný účet, ale plateniu novej dane sa vyhne
Nevhodný súlad medzi podaným daňovým priznaním a nahlásenými príjmami môže viesť k daňovej kontrole. Výnimkou z oznamovacej povinnosti sú prenajímatelia s menej ako 30 činnosťami ročne s tržbami do 2 000 eur, alebo tí, ktorých platforma sprostredkovala viac ako 2 tisíc činností.