Podnikatelia kritizujú spôsob prípravy vládneho konsolidačného balíčka, je netransparentný a v rozpore s princípmi právneho štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Amcham_tlacovka__49.jpg
Foto: SITA/Iniciatíva za právny štát.
Tento článok pre vás načítala AI.

Iniciatíva za právny štát je znepokojená z návrhu konsolidačného balíčka vlády. Iniciatíva za právny štát (Rule of Law Initiative), združujúca širokú podnikateľskú komunitu zamestnávateľských a podnikateľských asociácií a obchodných komôr na Slovensku, vyjadrila svoje znepokojenie nad spôsobom prípravy a predstavením vládneho konsolidačného balíčka.

Nedostatok konzultácií

Podľa iniciatívy je konsolidácia verejných financií potrebná, avšak proces musí byť transparentný a zahŕňať spoluprácu všetkých sektorov hospodárstva.

Spôsob návrhu konsolidačných opatrení je v rozpore s princípmi právneho štátu, ktoré volajú po transparentnosti, spolupráci medzi všetkými sektormi hospodárstva a dostatočnej časovej dotácii na pripomienkový proces,“ uvádza sa v stanovisku Iniciatívy za právny štát.

Zákon o tvorbe právnych predpisov

Táto iniciatíva zdôrazňuje, že nedostatok konzultácií so zástupcami podnikateľskej obce a ignorovanie základných legislatívnych pravidiel môže viesť k výrazným hospodárskym škodám, ohrozujúcim stabilitu firiem a pracovných miest na Slovensku.

Amcham_tlacovka__61.jpg
Foto: SITA/Iniciatíva za právny štát.

Zástupcovia iniciatívy pripomínajú, že vláda má povinnosť dodržiavať zákon o tvorbe právnych predpisov a záväzky z programového vyhlásenia vlády, ktoré zahŕňajú transparentnosť, predvídateľnosť a kvalifikované hodnotenie vplyvov.

Tento prístup vedie k právnej neistote a znižuje dôveru podnikateľského sektora, čo negatívne ovplyvňuje investičné prostredie na Slovensku,“ varuje iniciatíva.

Výzva na otvorenie širšej diskusie

Tiež poukazuje na najnovšie odporúčania bývalého prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho, ktorý zdôraznil, že členské štáty musia pri ekonomických opatreniach dodržiavať zásady právneho štátu a podporovať konkurencieschopnosť a udržateľnosť.

Podľa iniciatívy Slovensko v tomto smere výrazne zaostáva a riskuje dlhodobé oslabenie ekonomiky a stratu konkurencieschopnosti v rámci EÚ.

V závere stanoviska Iniciatíva za právny štát vyzýva vládu na otvorenie širšej diskusie o zvyšovaní príjmov štátu a znižovaní jeho výdavkov, čo je kľúčové pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií. „Sme pripravení aktívne sa podieľať na diskusii a prispieť konkrétnymi návrhmi, ktoré by zabezpečili stabilný a predvídateľný ekonomický rámec pre budúcnosť Slovenska,“ uvádza podnikateľská komunita.

Stanovisko podporujú viaceré obchodné komory a asociácie, vrátane Americkej obchodnej komory v SR, Britskej obchodnej komory v SR, Podnikateľskej aliancie Slovenska a ďalších.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mario Draghi
Firmy a inštitúcie Americká obchodná komora v SRECB Európska centrálna bankaEU Európska úniaPAS Podnikateľská aliancia Slovenska