Odvetvie cestovného ruchu bude dostávať finančnú podporu na zmiernenie negatívnych následkov pandémie COVID-19 aj po roku 2022. Doplní sa príspevok na pomoc subjektom v tomto sektore v súvislosti s nepriaznivými ekonomickými vplyvmi. Umožňuje to novela zákona o podpore cestovného ruchu od poslancov Národnej rady SR za hnutie Sme rodina, účinná je od 30. decembra.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude môcť pripravovať schémy štátnej pomoci, schémy minimálnej pomoci alebo návrh na poskytnutie ad hoc pomoci podnikom v cestovnom ruchu na zníženie ekonomických dopadov.
Schéma prejde cez ruky Európskej komisie
Ministerstvo podľa novely pripraví a cez Protimonopolný úrad SR (PMÚ) zašle Európskej komisii na notifikáciu schému štátnej pomoci podnikom v cestovnom ruchu. Prípadne pripraví a zašle PMÚ žiadosť o stanovisko k schéme minimálnej pomoci alebo k ad hoc pomoci v sektore cestovného ruchu určenej na náhradu škody spôsobenej prírodnými katastrofami alebo mimoriadnymi udalosťami.
Nižšia DPH pre gastro môže mať opačný efekt ako sa očakáva, jej výber podľa šéfa Slovakia Travel nemusí klesnúť
Úprava zákona o podpore cestovného ruchu má tiež zabrániť zániku organizácií cestovného ruchu, ktoré aj bez nesplnenia povinnosti o svojom založení čelia nepriaznivým dôsledkom mimoriadnej situácie spojenej s pandémiou COVID-19.
Viac o téme: Koronavírus
Oblastné organizácie nebudú povinné každoročne preukazovať splnenie podmienok založenia, ale iba pri založení. Pri výpočte maximálnej výšky dotácie pre oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu v roku 2024 sa použijú údaje za rok 2019, ak súhrnná hodnota ich vybratých členských príspevkov alebo vybratej dane za ubytovanie všetkých členských obcí v roku 2022 je nižšia ako v roku 2019.
Podpora v “dvojkrízovom” období
Organizácie cestovného ruchu tak podľa štátnej tajomníčky ministerstva dopravy a výstavby Kataríny Brunckovej (nom. Sme rodina) nemusia preukazovať minimálny počet prenocovaní za uplynulý rok, niektorým by inak hrozil zánik. Ako uviedla v súvislosti so zmenami v zákone o podpore cestovného ruchu, snahou rezortu je podporovať tieto organizácie, špeciálne v tomto “dvojkrízovom” období.
Parlament schválil novelu o polovičnej DPH pre gastro sektor, vleky, lanovky a akvaparky
„Poslaneckým návrhom bolo rozšírené obdobie o rok 2024, kedy výpočet dotácie cez daň z ubytovania nepôjde podľa počtu prenocovaní z roku 2022, ktorý stále nedosahoval dobré parametre, ale bude sa odvíjať od roku 2019, ktorý bol v histórii cestovného ruchu najúspešnejší,“ uviedla na sociálnej sieti Bruncková. To podľa nej umožní vyššiu mieru dotácií pre organizácie cestovného ruchu a rozvoj produktu cestovného ruchu v regiónoch.
Cestovný ruch naša ekonomika potrebuje
Sektor cestovného ruchu podľa štátnej tajomníčky teraz naša ekonomika potrebuje ako soľ, zamestnáva veľké množstvo ľudí i v regiónoch, kde iné odvetvia nemajú šancu sa presadiť.
„Pracujeme i na stratégii udržateľného cestovného ruchu do roku 2030, kde kladieme dôraz práve na regionálny cestovný ruch, ktorého tvorcom sú predmetné organizácie,“ priblížila Bruncková. Po pandémii koronavírusu označila energetickú krízu za ďalšiu možnú hrozbu pre subjekty v tomto odvetví.
Viac o téme: Energetická kríza
„Veríme, že znížená sadzba DPH pre gastro a ďalšie služby v cestovnom ruchu pomôže tento sektor stabilizovať,“ dodala.