Na programe prvej chôdze po prázdninách majú poslanci viac ako 80 bodov.
Predĺženie platnosti osobitného odvodu pre banky, zmeny v zákone o cenných papieroch či nové pravidlá pri poskytovaní spotrebiteľských úverov. Aj o týchto zmenách budú na septembrovej schôdzi parlamentu rozhodovať poslanci NR SR. Tí zasadnú do parlamentných lavíc prvýkrát po letných prázdninách a na programe 9. schôdze majú celkovo 84 bodov.
Prehľad vybraných zákonov schôdze parlamentu, ktorá začína v utorok 6. septembra popoludní:
Cieľom novely je ponechanie sadzby osobitného odvodu bánk aj na ďalšie roky na úrovni súčasného koeficientu a časovo obmedziť jeho platenie. Zároveň sa má zrušiť ustanovenie o tzv. degresii sadzby, teda jej postupné znižovanie. Sadzba osobitného odvodu bánk by tak mala zostať na roky 2017 až 2020 na súčasnej úrovni koeficientu 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu. Od roku 2021 už návrh počíta s nulovou sadzbou odvodu.
„Cieľom tohto návrhu je zabezpečiť, aby bankový sektor primerane prispieval k financovaniu nákladov na riešenie finančných kríz, a aby sa tak odstránilo spoliehanie sa na finančné prostriedky daňovníkov,“ konštatuje ministerstvo financií.
Novela by mala účinnosť nadobudnúť 24. októbra 2016.
Novelou by sa do praxe mali dostať odporúčania NBS z roku 2014, ktoré sa týkajú politiky obozretnosti a rizík spojených s vývojom na trhu retailových úverov. Medzi najzásadnejšie ustanovenia patrí povinnosť určiť ukazovateľ schopnosti splácať úver. Banky aj ostatní poskytovatelia tak budú musieť pred poskytnutím úveru vypočítať tento ukazovateľ. Zákon zároveň ukladá podmienku ukazovateľ nielen vypočítať pri poskytovaní úveru, ale ho aj pravidelne prehodnocovať.
Účinnosť má novela s výnimkou niektorých bodov stanovenú na 1. januára 2017.
Nový rámec prevencie a riešenia krízových situácií na finančnom trhu bol na Slovensku zavedený v roku 2015. Rezort financií teraz prichádza s novelou, ktorou chce zaviesť do praxe možnosť podpisu dohody o preklenovacom financovaní vo forme úverovej linky, resp. dohody o úverovom mechanizme, ktorú bude môcť podpísať vláda SR s Jednotnou radou pre riešenie krízových situácií.
Úverový mechanizmus bude slúžiť pre potreby riešenia krízovej situácie úverovej inštitúcie so sídlom na našom území. Novelou sa zároveň zosúlaďujú právomoci Protimonopolného úradu SR pri riešení krízových situácií na základe konzultácií s Európskou komisiou v oblasti ochrany hospodárskej súťaže.
Novela má účinnosť stanovenú na 15. novembra 2016.
Jedným z hlavných opatrení v novele je komplexná úprava tzv. whistleblowingu, teda nahlasovania možných porušení na finančnom trhu. Ministerstvo financií navrhuje zjednotiť režim nahlasovania porušení pre celý finančný trh, nakoľko v prípade rozličného režimu nahlasovania a ochrany nahlasovateľov by mohli vznikať otázky týkajúce sa konzistentnosti legislatívy, resp. postupov Národnej banky Slovenska.
Novela má účinnosť okrem niektorých bodov stanovenú na 1. decembra 2016.
Skupina opozičných poslancov hnutia Sme rodina – Boris Kollár chce vytvoriť podmienky na upustenie od vymáhania pohľadávok štátu a finančných inštitúcii voči občanom SR, ktoré vznikli od 1. januára 1993 do 31. decembra 2016 za podmienky, že občan uhradí svoj dlh voči správcovi pohľadávky alebo finančnej inštitúcii do 30. apríla 2017. Po zaplatení dlhu mu budú odpustené úroky z omeškania a poplatky a správca pohľadávky podá návrh na zastavenie exekúcie. „Zároveň návrh zákona stanovuje výšku pohľadávky občana Slovenskej republiky voči správcovi pohľadávky alebo finančnej inštitúcii nepresahujúcu 10 000 eur bez príslušenstva,“ navrhujú poslanci.
Účinnosť zákona je navrhnutá od 1. januára 2017.