V parlamente sa vo štvrtok začala rozprava k návrhu štátneho rozpočtu. Materiál predstavil minister financií Ladislav Kamenický. Do rozpravy sa prihlásilo viacero poslancov, ide totiž každoročne o veľmi diskutovanú tému.
Najbližšie hlasovanie k prerokovaným zákonom bude preto až budúci týždeň v utorok.
Cieľ rozpočtu na nasledujúce roky
Cieľom rozpočtu na nasledujúce roky je podľa Kamenického zastabilizovanie dlhu a zlého stavu verejných financií. Podľa návrhu rozpočtu by sa deficit verejných financií mal v roku 2025 znížiť na 4,72 % HDP, čo je pokles z pôvodne plánovaných takmer šiestich percent na tento rok.
Pravidlá EÚ požadujú, aby schodok neprekročil tri percentá HDP. Deficit verejných financií chce teda vláda znížiť do konca volebného obdobia. Plánujú pokles z 4,7 % HDP v roku 2025 na 3 % HDP v roku 2027.
Analytici NBS vidia v rozpočte iba začiatok ozdravovania verejných financií, upozorňujú na potrebu prijatia dodatočných opatrení
Rozpočet obsahuje konsolidačný balík v hodnote 2,7 miliardy eur. Tento zahŕňa zvýšenie základnej sadzby DPH, zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby s vyššími príjmami, či zavedenie dane z finančných transakcií. Zvyšovanie daní vyvolalo kritiku tak u zamestnávateľov, ako aj u odborov, či v radoch politikov z opozície.
Opozícia návrh štátneho rozpočtu nepodporí
Opoziční poslanci zo strán Sloboda a Solidarita (SaS) a Progresívne Slovensko (PS) vo štvrtok počas rozpravy uviedli, že nepodporia návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Podľa nich totiž vláda plánuje zvyšovať svoje výdavky napriek konsolidačným opatreniam, ktoré majú negatívny dopad na občanov a podniky. Ako povedal Marián Viskupič zo strany SaS, ľudia zaplatia o 5 miliárd navyše preto, aby vláda mohla v roku 2025 zvýšiť svoje výdavky o 3,7 miliardy eur.
Európska komisia odobrila slovenský plán na ozdravenie verejných financií, čaká nás najnáročnejšia konsolidácia v celej Únii
Štefan Kišš z Progresívneho Slovenska upozornil na negatívny vplyv rozpočtu na domáce podnikateľské prostredie a zvyšujúce sa výdavky pre domácnosti. To podľa neho prehĺbi chudobu najzraniteľnejších skupín. Rozpočet podľa Kišša prehlbuje existujúce problémy a nemyslí na budúcnosť.