Poslankyne z PS chcú zabrániť diskriminácii bezdetných vdov a vdovcov. Poslankyne z klubu Progresívne Slovensko Simona Petrík a Lucia Plaváková predložili na rokovanie Národnej rady SR novelu zákona o sociálnom poistení.
Cieľom predkladaného návrhu je odstrániť sociálnu diskrimináciu voči ženám a mužom, ktoré a ktorí vychovali jedno dieťa alebo nevychovali žiadne.
Na dôchodok si roky musia počkať
„Takéto ženy a muži musia čakať až do dosiahnutia buď veku 57 rokov, ak ide o vdovy a vdovcov, ktorí/é vychovali jedno dieťa, alebo do dôchodkového veku, ak ide o bezdetné ovdovelé osoby, aby mali opätovne nárok na výplatu riadneho vdovského dôchodku v prípade, že ich manžel/ka zomrie. V súčasnosti má táto skupina ľudí nárok na vdovský a vdovecký dôchodok len v období prvých dvoch rokov od smrti manžela/manželky a následne až po dosiahnutí 57. roku života, resp. dôchodkového veku,“ vysvetľuje súčasnú situáciu dôvodová správa.
Rodičovský dôchodok ako ho poznáme sa končí, nahradený bude asignáciou podielu zaplatenej dane
Predkladateľky poukazujú na to, že tieto vdovy a vdoci, sú aktuálne jediní, ktorí nemajú nárok na plnohodnotný vdovský a vdovecký dôchodok, oproti ostatným ovdoveným osobám.
Súčasná legislatíva
V súčasnosti má vdova alebo vdovec nárok na výplatu vdovského/vdoveckého dôchodku po dvoch rokoch od smrti manžela/ky len v prípade, ak sa vdova/vdovec stará o nezaopatrené dieťa alebo je invalidná/ý z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
Vdovy s jedným dieťaťom majú nárok na tento dôchodok po dovŕšení 57 roku života, vdovy s dvomi deťmi majú nárok od 52 roku života a vdovy s tromi a viac deťmi majú na vdovský dôchodok nárok hneď automaticky po smrti manžela počas celej doby.
„Neexistuje však žiaden relevantný dôvod, prečo by vyššie uvedené dotknuté skupiny obyvateľstva nemali mať nárok na vdovský/vdovecký dôchodok už počas ich aktívneho života, kedy trpia stratou partnera/ky a jeho/jej príjmu v rodine rovnako ako matka/otec dvoch či viacerých detí,“ uvádzajú poslankyne.
Zmena sa dotkne hlavne žien
Napriek tomu, že návrh zákona myslí pri svojej úprave aj na mužov, zmena sa pozitívne dotkne najmä žien, kedže oni sú tie, ktoré vo väčšine prípadov poberajú vdovský dôchodok.
Podľa údajov z dôchodkového poistenia Sociálna poisťovňa vyplácala k 31. decembru 2023 takmer 288,5 tisíca vdovských dôchodkov a viac ako 53-tisíc vdoveckých dôchodkov.
„Na hranici chudoby je aktuálne na Slovensku takmer 900-tisíc ľudí. Je teda veľmi pravdepodobné, že medzi takýmito nízkopríjmovými domácnosťami sú aj ovdovelé osoby, väčšinou ženy. Popri 13. dôchodkoch, ktoré prioritizuje súčasná vláda, je teda žiaduce, aby bola vyriešená aj dôchodková situácia ovdovelých osôb,“ uviedli na záver Petrík a Plaváková.
Predkladateľky reagujú novelou aj na petíciu, ktorá bola doručená 8. novembra 2023 predsedovi Národnej rady, vtedy Petrovi Pellegrinimu, za zrušenie diskriminácie vdov s jedným dieťaťom a bezdetných vdov.