Preplatila by vám poisťovňa vojnové škody? Odpoveď zrejme mnohých nepoteší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský útok na Ukrajinu
Hasiči kontrolujú škody na budovách po raketovom útoku na mesto Kyjev na Ukrajine, piatok 25. február 2022. Foto: SITA/AP

Ako každá vojna, aj táto na Ukrajine prináša podľa Slovenskej asociácie poisťovní obrovské, nevyčísliteľné majetkové a ľudské straty. Aj keď základnou podstatou poisťovacej činnosti je preberať na základe poistnej zmluvy riziká od osôb ohrozených rovnakým alebo podobným rizikom, vojnové riziká nie je možné podľa asociácie pokryť poistením.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ich výsledkom sú totiž také astronomické škody, ktoré nedokáže uniesť nielen jednotlivec, ale ani podnik a často ani jeden štát. A teda ani akákoľvek poisťovňa. Preto sú vojnové škody, tzn. udalosti spôsobené v príčinnej súvislosti s vojnou, inváziou, občianskou vojnou, vzburou, revolúciou, povstaním a štrajkmi na celom svete vylúčené z poistného krytia.

Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP), ktorej členmi sú poisťovne poskytujúce povinné zmluvné poistenie na Slovensku, sa čiastočne snaží pomôcť riešiť krízovú situáciu ukrajinských utečencov pri prechode hraníc motorovými vozidlami.

Vydala verejný prísľub, že škody na území Slovenskej republiky, ktoré spôsobia do 31. marca 2022 vozidlá registrované na Ukrajine, bude hradiť z poistného garančného fondu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská asociácia poisťovníSlovenská kancelária poisťovateľov