Priemerná mesačná mzda v slovenskom hospodárstve pokračovala v raste aj v treťom štvrťroku 2024, no tempo rastu bolo najslabšie od začiatku roka 2021. Podľa Štatistického úradu SR dosiahla nominálna mzda 1 484 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 5,8 % a reálny nárast o 3 % po zohľadnení inflácie.
„Väčšina sledovaných odvetví zaznamenala nárast nominálnych aj reálnych miezd, s výnimkou činností spojených s nehnuteľnosťami,“ uviedol Štatistický úrad SR (ŠÚSR).
Nadpriemerná mzda bola len v Bratislavskom kraji
Z oblasti štruktúry ekonomiky, 18 z 19 odvetví vykázalo medziročný rast priemernej nominálnej mzdy. Najväčší nárast bol zaznamenaný v sektore dodávky vody, ktorý skokovo vzrástol o 9,7 %. Regionálne údaje odhalili, že iba v Bratislavskom kraji bola nominálna mesačná mzda nadpriemerná, pričom dosiahla hodnotu 1 784 eur.
Najdynamickejší nárast o 4,5 % zaznamenal Banskobystrický kraj. Z hľadiska reálnych miezd klesli iba v Nitrianskom kraji o 0,2 %, zatiaľ čo v ostatných regiónoch došlo k zvýšeniu.
Dynamika rastu priemernej mzdy spomalila
Najvyššie priemerné mzdy, presahujúce 2,4 tisíca eur, dosiahli zamestnanci vo finančných a poisťovacích činnostiach, ako aj v informačnom a komunikačnom sektore. Naopak, zamestnanci v oblasti ubytovania a stravovania získavali najnižší príjem, ktorý zostal pod hranicou tisíc eur. Priemerne dosiahli len 922 eur.
Nedostali ste vlani vianočné odmeny? Nedostanete ich zrejme ani tento rok, ukázal prieskum
V celkovom súhrne za prvé tri štvrťroky roku 2024 sa nominálna mzda medziročne zvýšila o 7,3 % na hodnotu 1 484 eur. Zato dynamika jej rastu oproti predchádzajúcemu roku spomalila. „Jediným odvetvím, ktorého mzdy nestačili odolať tempu inflácie, zostáva oblasť nehnuteľností,“ dodal ŠÚSR.
Očakávania analytika
„Priemerná mzda už v závere roka nedostane dodatočný impulz z verejného sektora. Dynamika jej rastu sa preto pravdepodobne bude ďalej oslabovať. V priemere za celý rok očakávame, že nominálna mzda by mala vzrásť o necelých 7 %. Keďže však inflácia tento rok spomalila z minuloročných dvojciferných úrovní pod 3 %, reálne mzdy si pripíšu opäť medziročný nárast,“ uviedol analytik UniCredit Banky Ľubomír Koršňák.
Podľa jeho slov by tento rok v priemere mohli vzrásť o približne 4 %. Budúci rok analytik očakáva ďalšie spomalenie dynamiky rastu miezd, v dôsledku konsolidácie verejných financií ich bude brzdiť najmä verejný sektor. A keďže inflácia sa budúci rok opätovne zrýchli k 5 %, reálne mzdy v ekonomike by podľa analytických prepočtov mali len stagnovať.