Prípad poisťovne NOVIS Insurance, životného poisťovateľa so sídlom v Bratislave, poukazuje na znepokojujúci nedostatok transparentnosti v operáciách Európskeho orgánu pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie (EIOPA). Ako referuje web eureporter.co, tento prípad vyvoláva viaceré otázky o zlyhaniach spomenutého orgánu.
NOVIS, založená v roku 2013, pôsobí pod dohľadom Národnej banky Slovenska (NBS) a vykonáva významnú časť svojho poisťovacieho podnikania prostredníctvom cezhraničného predaja v Rakúsku, Česku, Nemecku a prostredníctvom slobody poskytovania služieb najmä v Maďarsku, na Islande a v Taliansku.
Komisia si neoverila základné fakty
V júli 2021 EIOPA vydala odporúčanie, aby NBS podnikla kroky proti „podniku – neskôr identifikovanému ako NOVIS – ktorý vykonáva cezhraničné podnikanie v niekoľkých krajinách,“ pričom tvrdila, že spoločnosť porušuje požiadavky Solvency II a mala by stratiť licenciu.
NBS sa bránila, argumentujúc, že jej prístup je v súlade s princípmi Únie a že podniká „iné kroky“ na dosiahnutie potrebných zmien. V novembri 2021 EIOPA oznámila „nesúlad s predpismi“ a požadovala, aby NBS prijala potrebné opatrenia dohľadu.
EIOPA tiež požiadala Európsku komisiu o zásah. V septembri 2022 Komisia, bez nezávislého overenia základných faktov, podporila pozíciu EIOPA a vydala formálne stanovisko, ktoré vyžadovalo, aby NBS išla ešte ďalej.
Systémový problém
Dňa 1. júna 2023 NBS ustúpila, stiahla povolenie na životné poistenie NOVIS, začala likvidačné konanie a požiadala súdy o vymenovanie likvidátora. NOVIS sa odvolala na správny súd, ktorý odmietol žiadosť NBS o likvidáciu, kým správny súd nerozhodne o zákonnosti rozhodnutia NBS o licencii.
EIOPA odmietla poskytnúť prístup k dokumentom týkajúcim sa prípadu NOVIS, pričom sa odvolávala na potrebu ochrany možných súdnych konaní a svojich rozhodovacích postupov. Po odvolaní spoločnosti NOVIS Európsky orgán pre dohľad nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zistil, že odmietnutie EIOPA bolo neopodstatnené a požadoval, aby EIOPA prijala zmenené rozhodnutie.
Prípad NOVIS odhaľuje systémový problém, že orgán EÚ, ktorý si nárokuje regulačnú autoritu bez transparentnosti alebo zodpovednosti požadovanej zmluvami EÚ. Chybná analýza, dvojité štandardy a netransparentné procesy, ktoré prípad odhaľuje, budú, pokiaľ nebudú riešené, podkopávať dôveru v EIOPA a širší regulačný rámec Solvency II.