Agentúra podľa ministerstva financií predpovedá Slovensku stabilný hospodársky rast na úrovni zhruba 3 % ročne.
Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Informovalo o tom ministerstvo financií, podľa ktorého agentúra vo svojej správe vyzdvihuje najmä pozitívny vplyv členstva Slovenska v eurozóne. Fitch Ratings tiež ocenila stabilný bankový sektor a schopnosť Slovenska priťahovať zahraničné investície. Agentúra na najbližšie roky predpovedá Slovensku stabilný hospodársky rast na úrovni približne 3 % ročne. Podporiť ho má najmä silná domáca spotreba.
Pokrok aj pri znižovaní nezamestnanosti
Okrem toho Fitch Ratings očakáva postupné znižovanie deficitu štátneho rozpočtu a verejného dlhu. Podľa agentúry sa deficit štátneho rozpočtu bude aj bez zmeny politík v najbližších rokoch postupne znižovať, vďaka pozitívnemu makroekonomickému vývoju a zlepšeniu výberu daní. Fitch pozitívne hodnotí aj citeľný pokrok v riešení otázky nezamestnanosti, pozitívny makroekonomický vývoj a zlepšený výber daní, informuje ministerstvo financií.
Kažimír hovorí o vyjadrení dôvery
„Teší ma, že sme krajinou, ktorá neustále pracuje na tom, aby sa zlepšovala. Naše pozitívne smerovanie ocenila už druhá ratingová agentúra, ktorá nám svojím hodnotením vyjadrila dôveru,“ uviedol na margo hodnotenia agentúry minister financií Peter Kažimír.
Potvrdenie ratingu aj koncom januára
Pred dvoma týždňami potvrdila dlhodobý rating úverovej spoľahlivosti Slovenska na stupni A+ a krátkodobý rating úverovej spoľahlivosti v zahraničnej mene na stupni A-1+ aj medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services (S&P). Výhľad ratingu je pritom podľa agentúry stabilný.
Domáci dopyt pomôže ekonomike
Aktuálny rating podľa agentúry S&P odráža nízky zahraničný dlh Slovenska, zlepšenie parametrov verejných financií a zdravé vyhliadky rastu. Agentúra očakáva, že domáci dopyt, ktorý daňami prespieva k hospodárskemu rastu, podporí medzi rokmi 2016 až 2019 vyrovnaný rast reálneho hrubého domáceho produktu na úrovni niečo vyše 3 %. Na druhej strane negatívnymi faktormi pri posudzovaní ratingu sú podľa S&P pretrvávajúce štrukturálne výzvy, ktorým slovenská ekonomika čelí, ako napríklad dlhodobá nezamestnanosť mladých či regionálne rozdiely.