Na Slovensku by sa malo zaviesť progresívne daňové zvýhodnenie na vyživované deti, odstupňované podľa počtu detí.
Uvádza sa to v Národnom strategickom rámci na podporu rodiny a demografického vývoja do roku 2030, ktorý schválila vláda.
Prídavok v závislosti od veku dieťaťa
Prídavok na dieťa by sa mal odstupňovať podľa veku dieťaťa a otvoriť by sa mala diskusia o flexibilite čerpania rodičovského príspevku. Vláda tiež plánuje zaviesť vzdelávacie programy na zvýšenie finančnej gramotnosti rodičov a prijať opatrenia na zmiernenie rastu inflácie a zmiernenia následkov zvyšovania cien energií.
Poslanci OĽaNO navrhujú novú 200-eurovú sociálnu dávku, zaviedla by sa od septembra
Vstup mladých ľudí do pracovného procesu a na trh práce by sa mal uľahčiť daňovými nástrojmi. Zámerom vlády je tiež uľahčiť vznik nových firiem a príležitostí pre podnikanie. Jedným z opatrení má byť daňová motivácia pre vznik nových pracovných príležitostí pre mladých ľudí, vrátane rodičov rodín s malými deťmi.
Zosúladenie pracovného a rodinného života
Kabinet chce preskúmať možnosť úpravy daňovo-odvodovej legislatívy a regulácie zamestnávania vo verejnom sektore. Zvýhodniť by sa malo zamestnávanie na čiastkové úväzky alebo obmedziť prekážky zamestnávania na čiastkové úväzky, a to najmä v prípadoch, keď čiastkový úväzok môže pomôcť k lepšiemu zosúladeniu pracovného a rodinného života rodičov.
Rodičia s priemernou mzdou a dvomi deťmi získajú za päť rokov od štátu 91-tisíc eur
V oblasti bývania plánuje vláda poskytovať podporu obciam a mestám pri výstavbe nájomných bytov. V štátom podporovanom nájomnom bývaní by sa mali zvýhodniť rodičia s malými deťmi, ako aj manželia alebo rodičia, ktorí sa starajú o rodičov alebo seniorov v spoločnej domácnosti.
Kabinet chce tiež ako nájomcov v štátom podporovanom nájomnom bývaní preferovať mladých ľudí po ukončení vysokoškolského štúdia a zachovať možnosti podpory mladých rodín v rámci existujúcich nástrojov bytovej politiky.