Ruská centrálna banka zdvojnásobila úrokové sadzby, pripravuje sa na obdobie izolacionizmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruská centrálna banka. Foto: Remak.eu

Ruská centrálna banka na svojom piatkovom zasadaní nezmenila svoju menovú politiku a hlavnú úrokovú sadzbu ponechala na úrovni 20 percent. Upozornila však na významnú neistotu, keďže ekonomika prechádza „štrukturálnou transformáciou veľkého rozsahu“. Informuje o tom portál cnbc.com.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Krátko po tom, ako ruská armáda napadla Ukrajinu, ruská centrálna banka viac ako zdvojnásobila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu z 9,5 percenta na 20 percent v snahe podporiť padajúcu menu a zmierniť vplyv tvrdých zahraničných sankcií. „Ruská ekonomika vstupuje do fázy rozsiahlej štrukturálnej transformácie, ktorá bude sprevádzaná dočasným, no nevyhnutným obdobím zvýšenej inflácie,“ uviedla banka v piatkovom vyhlásení.

Hoci rozhodnutie ruskej centrálnej banky o potvrdení úrokov sa očakávalo, jej vyhlásenie naznačuje, ako teraz posudzuje ekonomický výhľad Ruska. Hlavný ekonóm William Jackson pre nové trhové hospodárstva v spoločnosti Capital Economics, predpokladá, že „ruská centrálna banka očakáva, že presmerovanie ruskej vlády k sebestačnosti a izolacionizmu je niečo, čo bude trvať dlhé obdobie“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ruská centrálna banka