Rusko zaznamenalo druhý mesiac po sebe obrovské výpadky v príjmoch z ropy a plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Concept of selling minerals for Russian rubles. The shadow of the oil rig against the background of Russian money. Earn money from mining gas and oil energy resources
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský štátny rozpočet zaznamenal už druhý mesiac po sebe obrovské výpadky v príjmoch z predaja ropy a plynu. Ako referuje web The Moscow Times s odvolaním sa na štvrtkové oznámenie ruského ministerstva financií, daňové príjmy z ropy a plynu v marci medziročne klesli o 17 % na 1,08 bilióna rubľov. V porovnaní s marcom minulého roka tak v ruskej štátnej pokladnici chýba asi 230 miliárd rubľov.

Rusko tak už druhý mesiac v rade malo pokles príjmov z predaja ropy a plynu o takmer 20 %. Kumulatívne za prvý štvrťrok 2025 príjmy z ropy a plynu klesli o 10 % na 2,64 bilióna rubľov, čo je už pomerne citeľný výpadok v štátnom rozpočte.

O pätinu menej oproti plánu

„Sú to citeľné straty, ktoré bude potrebné pokryť buď dodatočnou pôžičkou, alebo využitím Fondu národného blahobytu, v ktorom však zostáva len malá čiastka,“ uviedla Sofija Donecová, hlavná ekonómka spoločnosti T-Investments.

Podľa jej odhadov môže do tohtoročného ruského štátneho rozpočtu prísť asi o 18 % menej z predaja ropy a plynu oproti plánom. Ceny ropy a výmenný kurz spôsobujú Kremľu bolesti hlavy, keďže barel značky Ural stojí menej ako 60 dolárov, hoci rozpočet počítal s najmenej 70 dolármi, a výmenný kurz dolára klesol na 84 rubľov namiesto 96,5 rubľa podľa vládneho plánu.

Pomôže devalvácia rubľa?

„Silný rubeľ je radosť pre Rusov, ale bolesť pre rozpočet. Príjmy z ropy a plynu dostávame v cudzej mene a tie sa potom premieňajú na ruble. Čím silnejší je rubeľ, tým menej rubľov dostanú exportéri na výstupe,“ podotkol investičný bankár Jevgenij Kogan.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Donecovej sa Moskva bude snažiť „upchať dieru v rozpočte“ devalvovaním rubľa. „Teraz je nadhodnotený o 20 % a postupne, do konca roka, sa kurz vráti na 100 až 105 rubľov za dolár,“ tvrdí expertka.

Minuli dve tretiny rezerv

So spomenutým Fondom národného blahobytu môže Rusko počítať čoraz menej, keďže Kremeľ počas troch rokov vojny na Ukrajine „vytuneloval“ až dve tretiny svojich likvidných aktív v tomto fonde.

Zostalo v ňom tak iba necelých 40 miliárd dolárov z voľných peňazí, čo je najmenej od jeho založenia v roku 2008. Analytici tvrdia, že ak ropa Ural zostane na približne 50 USD za barel, rezervy z fondu vydržia maximálne rok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať