S úrovňou vyšších úrokových sadzieb sa spája otázka drahšieho úverovania. Tá sa na Slovensku dostáva čoraz viac aj do politickej roviny, najmä v súvislosti s predčasnými voľbami.
Relatívne priaznivá situácia
No ako povedal makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, situácia je pre našincov aj napriek absolútnemu nárastu sadzieb stále relatívne priaznivá.
Podľa analytika však pokračuje prepad spotreby domácností, keď opäť klesali maloobchodné tržby. Podľa očakávania stále klesajú aj ceny nehnuteľností.
Riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie zostáva naďalej nízke, ukazovatele nevykazujú znepokojujúci nárast
„Dobrou správou ostáva, že jednociferná inflácia je na dohľad a rast cien energií v budúcom roku je podľa premiéra Ľudovíta Ódora v podstate vyriešený, hoci konkrétne číslo bude závisieť už na novej vláde,“ povedal Kočiš.
Sadzby nových úverov
Európska centrálna banka v posledný júlový týždeň podľa očakávania sadzby zvýšila o 25 bázických bodov, čím sa základná sadzba dostala na 4,25 %.
Z historického pohľadu sú úrokové sadzby na nových úveroch v porovnaní s cenou, za ktoré sa vedia banky financovať, podľa analytika relatívne nízke. „Z pohľadu výšky úrokov ide skôr o návrat k dlhodobému priemeru,“ poznamenal Kočiš.
Budú sa úrokové sadzby hypoték ešte zvyšovať? Analytik nemá dobré správy
Sadzby nových úverov, vrátane refixov, sú teraz podľa neho na podobných úrovniach ako na konci finančnej krízy po roku 2010, hoci základný úrok centrálnej banky je teraz podstatne vyššie.
„Môžeme preto očakávať, že sadzby na úveroch ešte porastú, čím sa situácia normalizuje. Postupne pravdepodobne uvidíme aj ďalší rast úrokových sadzieb na sporiacich a termínovaných vkladoch,“ povedal analytik.