ŠPECIÁL: S prichádzajúcimi Vianocami sa zvyšuje nápor na peňaženku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, peniaze, karty, vianoce
Ilustračné foto. stockimages/FreeDigitalPhotos.net

Aj v predvianočnom zhone je dobré sa na chvíľu zastaviť a nad darčekmi porozmýšľať v kľude.

Vianoce pomaly klopú na dvere, čo nie je len dôkazom dátumu v kalendári, ale napríklad aj postupne sa plniacimi obchodnými centrami. Z prieskumov o predvianočnom správaní spotrebiteľov, ktoré agentúra TNS Slovakia realizuje tradične už niekoľko rokov, vyplýva, že vianočné želania Slovákov sa dlhodobo nemenia. Medzi darčekmi, ktoré by sme si tento rok chceli nájsť pod vianočným stromčekom, dominujú knihy a oblečenie.

Marketingová expertka Zuno banky Zuzana Nemčeková radí, ako to zvládnuť bez stresu a s primeranými výdavkami:

  • Počúvajte a vnímajte

Počúvajte, o čom vaši blízki hovoria, snívajú, čo sa im páči, čo majú radi, po čom túžia. A zapisujte si. V predvianočnom čase ako keby ste našli. Vyhnete sa tak zbytočným výdavkom za putovné gýče v podobe na poslednú chvíľu kúpenej sošky Adonisa, ktorú vaša príbuzná s rozpakmi odloží skôr, než ju celú rozbalí.

  • Hoďte si Vianoce do tabuľky

Spravte si zoznam všetkých, ktorých túžite tohto roku obdarovať a čím. Odporúčame spraviť si orientačný rozpočet a pozrieť sa čo na to vaše bankové konto. Neprekračujte však svoje limity. Žiť na dlh je dnes populárne, ale vždy zvážte svoje možnosti.

  • Recyklujte

Skôr než podľahnete tlaku stylistov a vyplienite obchody v návale radosti, že budete mať dokonale zladený vianočný stromček so štedrovečernou tabuľou a aj papuče pre návštevy budú mať vianočný motív, zaraďte spiatočku. Určite zistíte, že to, čo máte doma, má na rozdiel od ponuky v obchodoch bezkonkurenčnú výhodu – príbeh niektorých vašich Vianoc.

  • Robte poriadky

Poriadok je fajn. Raz za rok by ste si mali generálne upratať aj vo vašich financiách. Ak je váš mesačný rozpočet ťaží niekoľko nevýhodných pôžičiek, pozrite sa na aktuálne ponuky bánk a pouvažujte nad refinancovaním.
Pred Vianocami platíme v obchodoch o štvrtinu viac
V decembri nechávame v obchodoch najviac peňazí z celého roka. Nenasvedčujú tomu len na pohľad preplnené obchody, ale aj samotné čísla. Podľa údajov Poštovej banky platia klienti práve v decembri svojimi kartami najčastejšie a tiež si vyberajú aj najviac hotovosti z bankomatov a Poštomatov. Vlani v predvianočnom období rástol celkový objem platieb kartou v porovnaní s novembrom o takmer štvrtinu a objem výberov hotovosti o necelú pätinu.
Vianočný nákup potravín bude o niečo drahší
Tím Poštovej banky zostavil na základe údajov Štatistického úradu SR nákupný košík základných potravín, bez ktorých sa väčšina domácnosti počas vianočných sviatkov nezaobíde. Za základný vianočný nákup zaplatíme podľa posledných dostupných údajov v obchode 60,29 eur, čo je zhruba o dve percentá viac ako vlani.

„Ceny tovarov v našich obchodoch síce medziročne klesajú, v prípade potravín ale od septembra zaznamenávame ich mierny rast. Je to dané tým, že letná sezónna sa skončila a ceny niektorých plodín, ktorých úroda bola zasiahnutá suchým a teplým počasím, zamierili smerom nahor. To sa odzrkadľuje aj na cenovom raste potravín z nich vyrábaných,“ vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Ľudia ľahšie podľahnú
Podľa prieskumu agentúry TNS Slovakia plánujú Slováci tento rok na vianočné nákupy minúť v priemere až 477 eur. Tieto tradície privádzajú mnohých do situácie, kedy siahnu po úveroch a pôžičkách, aby pokryli výdavky spojené s oslavou najštedrejších sviatkov v roku.

Ľudia, ktorí si odkladali peniaze priebežne počas roka, pociťujú tlak podľa spoločnosti Partners Group SK iba minimálne. No obdobie Vianoc je niečo extra, kedy spotrebitelia ľahšie podľahnú atraktívnej ponuke bánk a nebankoviek. Cieľom je získať peniaze okamžite. Takéto správanie síce vykryje na krátky čas finančnú núdzu, no s príchodom prvej splátky a úrokov prichádza vytriezvenie, ktoré dokáže narušiť rodinný rozpočet a skomplikovať spravovanie osobných financií. V prípade, že bude klient chcieť v budúcnosti riešiť vážnejšiu situáciu, ako napríklad bývanie, nezmyselné krátkodobé úvery situáciu naozaj skomplikujú.
Spotrebný úver
Niekomu stačí počas Vianoc pohoda pri sviatočnej večeri v kruhu svojich najbližších, iní plánujú do Vianoc zainvestovať a práve počas najkrajších sviatkov v roku sa obdariť darčekom, ktorý si vyžaduje vyššiu investíciu. Môže ísť podľa ČSOB napríklad o kúpu rodinného auta, rekonštrukciu kúpeľne či novú kuchynskú linku. Praktickou možnosťou je v tomto prípade spotrebný úver.

Ako uviedla spoločnosť Partners Group SK, spotrebný úver sa oplatí vtedy, keď klient uvažuje nad požičaním väčšieho objemu finančných prostriedkov, v stovkách čí tisícoch eur. No v tomto prípade by malo ísť o zakúpenie tovaru dlhodobej spotreby v rodine, ktorý je naozaj potrebný.
Nebankovky
Výhodou nebankovej pôžičky môže byť podľa Partners Group SK snáď len jej rýchlosť. Ale platí opäť jeden hlboký princíp, že rýchle peniaze sú drahé peniaze a preplatenie nebankových pôžičiek, spolu s celkovými nákladmi, ako sú rôzne poplatky, patrí k najvyšším na trhu.

Spozornieť by ste mali, ak vám pôžičku núka firma, ktorá:

– Nejasne komunikuje úrokové sadzby – napríklad neuvádza ročný úrok alebo celkové ročné náklady, prípadne ponúka príliš vysoké úroky nad 30 % či 40 % ročne

– Nepreveruje bonitu klienta, teda jeho schopnosť splatiť úver

– Má privysoké poplatky, prípadne spoplatňuje každý úkon

– Má vysoké úroky z omeškania a extrémny spôsob vymáhania pohľadávok

– Neuvádza kontakty alebo sa na uvedených číslach či emailových adresách nik nehlási

– Neuvádza transparentným a dostatočným spôsobom, kto firmu riadi či vlastní

Zdroj: Sberbank Slovensko.

Nielen výber produktu, ale aj výber poskytovateľa pôžičky je podľa Sberbank dôležitý. Ľudia by si mali dať pozor na podozrivé či neznáme nebankové firmy. Nevýhodné pôžičky môžu dostať rodinné rozpočty v konečnom dôsledku do poriadnych problémov.
Kreditná karta
Na vianočné nákupy môže človek použiť aj kreditnú kartu, kedy pri platení používa peniaze banky. Tá sa oplatí podľa ČSOB najmä v prípade, ak nejde o veľké investície. Ak minuté finančné prostriedky vráti v bezúročnom období používa peniaze bez žiadneho úroku. “Ak minutú sumu vrátite z nasledujúcej výplaty a stihnete to v bezúročnom období, kreditnou kartou ste platili bez úroku,” povedala Anna Kreuzingerová, riaditeľka Odboru produktového manažmentu, podpory predaja a procesov pre spotrebné financovanie ČSOB.

Treba byť podľa Partners Group SK ostražitý v tom, že bezúročné obdobie sa nepočíta od dátumu prvého výberu, ale v pevne stanovených cykloch banky. To môže niekedy znamenať 40 dní a inokedy desať. Ak však kreditnú kartu dokážeme rozumne využívať, môže sa stať dobrým pomocníkom napríklad pri platbách cez internet či v zahraničí.
Povolené prečerpanie
Na povolené prečerpanie zvykneme podľa Partners Group SK siahnuť vtedy, keď nám na dofinancovanie darčekov či Vianoc chýba iba pár eur. Ide o službu, ktorú banky poskytnú ku klasickému bežnému účtu ako možnosť ísť do mínusu. Nevýhodou je, že sa k nemu človek dostane ani nevie ako. Netreba však zabudnúť, že jeho využívanie je opäť pôžička, keďže prostriedky nie sú naše a treba ich vrátiť s úrokmi tak ako každú jednu pôžičku.

Odporúčania:

  1. Zvážte si, či krátkodobý úver naozaj potrebujete a či mesačné plátky s ním súvisiace nezaťažia váš rozpočet po Vianociach ešte viac.
  2. Vždy sa pýtajte v banke aj nebankovej spoločnosti na ročnú percentuálnu mieru nákladov. Je najlepším ukazovateľom toho, koľko vás bude úver celkovo stáť. Zohľadňuje totiž všetky poplatky a splátky, ktoré sú na úver naviazané.
  3. Pri kúpe tovaru na splátky si porovnajte cenu vo viacerých obchodoch. Následne si overte, aká by bola konečná cena a o koľko tovar preplatíte.
  4. Pri kreditnej karte si dôsledne sledujte bezúročné obdobie.
  5. Skontrolujte si, či na vašom bežnom účte máte „ako bonus“ nastavené povolené prečerpanie. V prípade že áno, dôkladne si zvážte, či sa vám oplatí ho využívať.

Zdroj: Partners Group SK

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaPARTNERS GROUP SKPoštová bankaSberbankZUNO banka