Schvaľovanie rozpočtu narazilo na opozičnú kritiku

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický aktuálnemu návrhu rozpočtu verejnej správy vyčíta vysoké zadlženie krajiny, avšak podľa Eduarda Hegera bývalé vlády nesplnili fiškálne ciele päťkrát.
Atmosféra v pléne parlamentu počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020.
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová.

Návrh rozpočtu na budúci rok opoziční poslanci v pléne skritizovali. Podľa bývalého ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) má súčasná vláda naplánované oveľa vyššie výdavky, než mala vláda strany Smer-SD. Ministrovi financií Eduardovi Hegerovi Kamenický vytkol enormný nárast verejného dlhu a má obavy, kto ho potom bude v budúcnosti splácať. A ako doplnil Maroš Kondrót (Smer-SD), tento rozpočet nemá nič spoločné s odbornosťou. Aj táto kritika prvého dňa rozpravy k zákonu roka charakterizovala aktuálnu diskusiu v parlamente.

Avšak podľa Hegera vstupovalo Slovensko do krízy s dlhom v prvom sankčnom pásme. Iné krajiny mali podľa neho buď vyrovnané alebo prebytkové hospodárenie. Aj vyrovnaný rozpočet, ktorý si pôvodne strana Smer-SD naplánovala, skončil podľa Hegera fiaskom. Posledná dekáda hovorí podľa ministra financií o zaostávaní slovenskej ekonomiky a Slovensko si svoje šance premárnilo. „Sme jediná krajina, ktorá sa vzďaľuje od vyspelých krajín EU,“ myslí si Heger. Bývalé vlády nesplnili fiškálne ciele podľa neho päťkrát a naplánované deficity sa pravidelne prekračovali. „Keby bývalé vlády znižovali dlh podľa toho, ako si to naplánovali, tak verejný dlh by bol výrazne nižší,“ skonštatoval Heger.

Vláda a výzvy

Súčasná vláda podľa Mariána Viskupiča (SaS) stojí pred viacerými výzvami, a to napríklad v súvislosti s očakávanými príjmami na úrovni takmer 40 mld. eur a plánom minúť vo verejnej sfére budúci rok takmer polovicu ročného HDP. „Prijímame tak rozpočet s deficitom 7 mld. eur a ja dúfam, že na konci roka 2021 budeme končiť s verejným dlhom menším ako 60 mld. eur,“ povedal Viskupič.

Ešte pred uvedením samotného zákona pritom poslanci strany Smer-SD vzniesli námietku, že vláda porušila zákon o trojstranných konzultáciách na celoštátnej úrovni, keď rozpočet nepredložila sociálnym partnerom. Napriek tomu rokovanie o zákone pokračovalo ďalej. Podľa Hegera nie je chyba na strane vlády. Tripartita podľa neho odmieta rokovať s vládou. „My ich pravidelne pozývame, no oni nechodia,“ skonštatoval Heger. Na strane vlády podľa neho chyba nie je. Avšak strana Smer-SD tvrdí, že príslušný minister, ktorý má na starosti tripartitu, ani len neposlal pozvánku sociálnym partnerom na rokovanie o štátnom rozpočte.

Viac k osobe: Eduard HegerLadislav Kamenický

Odporúčané