Družstvo Salus Populi, na ktoré pred pár dňami upozornila Národná banka Slovenska, že nemá udelené od nej povolenie, komunikuje podľa jej vyjadrení s centrálnou bankou od počiatku svojho fungovania.
Dali si vypracovať odôvodnenie
Ako ďalej pre agentúru SITA povedal predseda predstavenstva Salus Populi Michal Krondiak, dali si dokonca vypracovať advokátskej kancelárii odôvodnenie, prečo nespadajú do príslušnej regulácie v pôsobnosti Národnej banky Slovenska.
Národná banka Slovenska upozorňuje na FinTech platformu Salus Populi
Rovnako ako viaceré iné obchodné spoločnosti a družstvá na Slovensku tak na svoju činnosť povolenie centrálnej banky podľa neho nepotrebujú.
Úlohou je združovať
Salus Populi je forma partnerského vzťahu viacerých nezávislých subjektov za účelom spojenia ich kapitálu, know-how a skúseností pre spoločné obchodné, investičné a komerčné ciele. Úlohou Salus Populi je tak podľa Krondiaka združovať tých, ktorých spája spoločný entuziazmus do investovania a podnikania aj mimo tradične zaužívané možností.
„Aj preto bola vybraná právna forma družstva, ktorej poslaním podľa Obchodného zákonníka je práve združovať osoby za účelom zabezpečovania hospodárskych, sociálnych alebo iných potrieb,“ skonštatoval Krondiak.
Spoločnosť Salus Populi bola do Obchodného registra SR zapísaná vo februári 2020. Ide o FinTech platformu, na ktorej môžu ľudia získať prístup k investičným nástrojom.
Majetok družstva je tvorený vkladmi jeho členov, pričom sa každý z nich podieľa na hospodárskom výsledku alikvotne na základe výšky svojho členského vkladu. Ako podielnik sa teda člen podieľa na výnosoch, avšak aj na stratách obchodnej spoločnosti Salus Populi.