Slováci čoraz viac objavujú realitné fondy, z dlhodobého hľadiska sú považované za vhodnú ochranu pred infláciou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Realitné fondy, investovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ku koncu júna predstavovali aktíva investičných podielových fondov podľa údajov Národnej banky Slovenska objem 9,2 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 6,1 %.

Oproti predchádzajúcemu kvartálu však ich objem zaznamenal pokles o 3 %. Dôvodom bol pokles aktív dlhopisových a zmiešaných fondov.

Najväčší podiel majú zmiešané fondy

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali ku koncu júna zmiešané fondy s podielom 47,3 %. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 24,4 %.

Realitné fondy sa z dlhodobého hľadiska vďaka stabilným výnosom považujú podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej za vhodný nástroj ochrany pred infláciou. „Z dlhodobého hľadiska sa totiž výnosy realitných fondov nachádzajú nad úrovňami inflácie,“ doplnila Sadovská.

Slovenská asociácia správcovských spoločností uvádza k 23. septembru priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov, prevažne retailových investorov, na úrovni 3,24 %.

Výnosovosť väčšiny fondov klesla

V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy podľa analytičky viac ako 8 % ročne.

Vojnová agresia na Ukrajine počas prvého polroka ovplyvnila vývoj na finančných trhoch. Výnosovosť väčšiny typov podielových fondov počas prvého polroka klesla.

Podľa najaktuálnejších údajov NBS boli aktíva realitných fondov ku koncu júna evidované v objeme 2,24 mld. eur pri medziročnom náraste o 16,6 %.

Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností.

Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v nehnuteľnostiach určených na bývanie, v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi.

Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Sadovská
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaWood&Company