Slováci podceňujú správu peňazí. Prečo sa oplatí prehodnotiť svoje sporiace účty?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karty
Ilustračné foto. pixabay.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa v júni nachádzalo na bankových vkladových produktoch takmer 49 miliárd eur. Z toho 35 miliárd eur boli vklady splatné na požiadanie, teda peniaze, ktoré sú klientom prístupné okamžite.

Ďalších 11 miliárd spočívalo na termínovaných vkladoch. Zostávajúce 3 miliardy pripadali na iné vkladové produkty, napríklad vklady s výpovednou lehotou.

Úroky na bežných účtoch sú extrémne nízke

„Problémom je, že úroky na bežných, resp. neviazaných sporiacich účtoch sú extrémne nízke. Priemerný úrok na vkladoch splatných na požiadanie, teda bežné a sporiace účty, v júni dosiahol len 0,06 %,“ uviedol spoluzakladateľ spoločnosti Finax Radoslav Kasík.

Inak povedané, klienti požičajú banke 100 eur a ona k nim o rok priloží 6 centov, z ktorých ešte pre štát zrazí daň z príjmu. V mnohých prípadoch navyše poplatok za vedenie účtu zhltne celý 6-centový zárobok. Klient tak skončí v mínuse.

„Pri termínovaných vkladoch je situácia o niečo lepšia. Zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnou bankou a konkurencia vytlačili ich priemerný úrok na 2,12 %,“ hovorí Kasík.

Kedy budete peniaze potrebovať?

Výber investície závisí podľa neho od toho, kedy budete svoje peniaze potrebovať.

„Krátkodobé rezervy odporúčame investovať do produktov peňažného trhu. Sú postavené na podobných bezpečných nástrojoch, aké využívajú banky,“ hovorí Kasík. Pri dlhodobejších úsporách sa osvedčili podľa neho investície do akcií a dlhopisov s potenciálom vyššieho zhodnotenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska