Slováci sa na Vianoce rekordne zadlžujú, aké sú riziká a kde vziať peniaze na darčeky?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slováci sa na Vianoce rekordne zadlžujú
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

S blížiacimi sa Vianocami sa Slovensko nachádza na prahu možného finančného zaťaženia. Eva Šablová z FinGO.sk varuje pred zvýšeným trendom požičiavania si peňazí na vianočné darčeky, ktoré môžu viesť k rekordnému zadlženiu.

V súčasnej situácii, kedy spotrebné úvery dosahujú objemy porovnateľné s rekordným rokom 2019, sa Slováci čoraz viac obracajú na úvery na financovanie svojich sviatočných nákupov. Vzhľadom na zložitejšiu dostupnosť hypoték a rastúcich úrokových sadzieb sa mnohé domácnosti ocitajú v pokušení požičať si peniaze na nákup darčekov. Tento rok úrokové sadzby na spotrebné úvery kolíšu medzi 4,69 % a 12,9 %, pričom nebankové spoločnosti ponúkajú ešte vyššie sadzby – od 6,9 % až do 25 %.

„Dnes je omnoho komplikovanejšie dostať sa k hypotéke, ktorú mnoho domácností využívalo aj ako dodatočný zdroj financií napríklad na rekonštrukciu bytu či iné potreby. Navyše, úroky na spotrebných úveroch začali rásť neskôr a výrazne pomalšie v porovnaní s hypotékami. Podľa štatistík Národnej banky Slovenska sa dnes hypotekárne úvery poskytujú s priemernými úrokmi okolo 4 %, spotrebné úvery v priemere okolo 9 %. Pre porovnanie, pred dvoma rokmi ste hypotéku dostali za 1 %-tný úrok a spotrebný úver v priemere za 7 %,” opisuje Šablová.

Vianoce na dlh nie sú dobrým riešením

Podľa Šablovej je dôležité si uvedomiť, že úver by nemal byť riešením pre krátkodobé potešenie z darčekov. Varuje, že požičiavanie si peňazí na Vianoce, najmä od nebankových spoločností, môže byť fatálnou chybou, ktorá výrazne ovplyvní ďalšie finančné plány.

Ako si rozumne požičať na darčeky

Podľa odborníčky, ak si už ľudia potrebujú požičať zopár stoviek či tisícku eur, menším zlom je povolené prečerpanie, resp. inými slovami debet na bežnom účte alebo využitie kreditnej karty. „Pri týchto úverových produktoch je najdôležitejšie odsledovať si, na ako dlho si peniaze požičiate a nezabudnúť debet vyrovnať, resp. peniaze na kreditku vrátiť čo najskôr. Inak riskujete, že sa vám úroky nazbierajú a aj na týchto úveroch preplatíte viac ako ste plánovali,” vraví. Čo sa týka povoleného prečerpania, akonáhle vám na bežnom účte pribudnú peniaze, automaticky poputujú najskôr na splatenie debetu a zvyšok ostáva priamo na účte.

Najmenej výhodným riešením sú štandardne práve úverové produkty nebankových spoločností. „Niektoré typy nebankových subjektov, hlavne pôžičky per-to-per vám radi požičajú nech je už vaša finančná situácia akákoľvek, avšak úroky sú vysoké a obvykle pri nich hrozí veľké preplatenie. Je potrebné si pozorne čítať všetky podrobnosti v podmienkach pôžičky. Ideálne je sa takýmto rýchlym úverom radšej vyhnúť,” dodáva Eva Šablová z FinGO.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať