Väčšina ľudí na Slovensku pociťuje obavy z budúcnosti a takmer polovica očakáva, že o rok sa im bude žiť horšie. Ako ďalej vyplýva z prieskumu agentúry Ipsos pre Inštitút Martina Filka, k pesimizmu prispieva aj súčasná finančná situácia domácností.
Viac ako 80 % podporovateľov parlamentnej opozície a 78 % voličov Hlasu očakáva rast výdavkov, rovnako ako 63 % voličov Smeru. Rozdiely medzi voličmi koalície a opozície sú skôr v intenzite očakávaného rastu výdavkov.

Trináste dôchodky a ani ďalšie dve sociálne opatrenia sa rušiť nebudú, odpovedá Fico zamestnávateľom na ich návrh konsolidácie
Len necelá tretina respondentov počíta s rastom príjmov, pričom väčšina očakáva skôr stabilitu. V skupine živnostníkov a podnikateľov však až 44 % predpokladá zhoršenie príjmov. Hoci takmer 60 % opýtaných si z príjmu môže dovoliť všetko, čo potrebuje, len 29 % si dokáže aj tvoriť úspory. Viac ako polovica by mala problém uhradiť neočakávané výdavky vo výške 1 000 eur. Najväčšiu výzvu by to predstavovalo pre 89 % jednorodičov a 68 % ľudí, ktorí sa starajú o staršiu osobu alebo osobu so zdravotným postihnutím.

Zamestnávatelia navrhujú škrty, napríklad zrušiť 13. dôchodky aj vlaky zadarmo
Prieskum pre Inštitút Martina Filka vykonala agentúra Ipsos od 17. do 21. marca 2025 na vzorke 1 023 respondentov reprezentatívnej pre dospelú populáciu Slovenska. Prieskum finančne podporila Friedrich Naumann Stiftung für die Freiheit.