Každý Slovák vlani v priemere dlžil 6 792 eur, kým priemer regiónu je 4 564 eur.
Slovenské domácnosti majú vysokú úverovú zadlženosť. Dopyt po úveroch už od roku 2010 stúpa u Slovákov výraznejšie, ako je priemer v regióne. Minulý rok dlhy Slovákov stúpli o 10,3 %. Každý Slovák tak v priemere dlhoval 6 792 eur, kým priemer regiónu je 4 564 eur. Tieto závery priniesla štúdia bohatstva národov Allianz „Global Wealth Report 2018“, ktorá porovnávala finančný majetok a dlhy domácností v 53 krajinách sveta.
Slováci dlžia úspory najmä v bankách
Finančný majetok slovenských domácností v minulom roku vzrástol o 5,5 %, čo je takmer polovica v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Môžu za to podľa štúdie Allianzu najmä vklady v bankách, kde Slováci kumulujú až 60 % svojich úspor a ktoré zaznamenali nárast len o 4,2 %. Nepomohli tomu podľa záverov štúdie ani cenné papiere, poistenie a penzijné aktíva, ktoré zaznamenali dvojciferný rast.
V rebríčku bohatstva Slováci s úsporami 6 190 eur na osobu figurovali až na 40. mieste spomedzi 53 hodnotených krajín. Priemer v regióne bol 10 381 eur. Slovensko v rámci regiónu v úsporách, s výnimkou Rumunov (4 521 eur), predbehli všetky ostatné krajiny. Napríklad Česi mali nasporené 15 291 eur, Maďari 13 404 eur, Poliaci 8 273 eur.
Najbohatší sú Švajčiari
Najbohatším národom sú už tradične Švajčiari, vlani mali úspory vo výške takmer 174 tis. eur. V tesnom závese boli USA, kde mali domácnosti úspory vo výške 169 tis. eur. Vďaka silnému euru sa minulý rok starému kontinentu darilo – v prvej 20-ke najbohatších krajín figuruje až 12 európskych krajín.
Nový ukazovateľ rozdelenia bohatstva
Novinkou aktuálnej štúdie bohatstva je nový indikátor Allianz Wealth Equity Indicator (AWEI), ktorý podáva obraz o rozdelení bohatstva v krajine. Ten ukázal, že popri krajinách, v ktorých je dlhodobo pomerne veľká priepasť medzi bohatými a chudobnými ako USA, Južná Afrika, Indonézia či Spojené kráľovstvo, výrazne nerovnomerne rozdelené bohatstvo je prekvapivo aj v Dánsku, Švédsku či Nemecku.
“A práve v rebríčku rovnomernosti rozdelenia bohatstva má Slovensko absolútne prvenstvo, čo je podľa štúdie Allianz pripisované najmä dedičstvu liberálnych reforiem po skončení komunizmu,” uvádza Allianz.