Ženy na Slovensku sú v investovaní stále vo výraznej menšine. Ukazujú to štatistiky globálnej fintech spoločnosti XTB. Slovenky tvorili ku koncu minulého roka len 6,9 % slovenských klientov XTB, čo je najnižší podiel spomedzi desiatich porovnávaných európskych krajín, kde spoločnosť pôsobí.
V Poľsku tvoria ženy 15,2 % klientov, v Rumunsku dokonca 21 %. Sociologička Silvia Porubänová upozorňuje, že nízke zapojenie žien do investovania môže byť problém pri zabezpečení sa na penziu či v prípade ťažkých životných situácií.
Prerušenie práce pre povinnosti
„Prerušeniami práce v súvislosti s materskými a rodičovskými povinnosťami, či starostlivosťou o iných odkázaných členov domácnosti, tak ženy čelia nielen nižším dôchodkom, ale sú aj reálne viac ohrozené chudobou. Hovoríme už o feminizácii chudoby,“ uviedla Porubänová. Investovanie, najmä dlhodobé a diverzifikované, predstavuje jednu z najlepších možností, ako si zveľadiť imanie. Napriek tomu, keď ženy začnú investovať, sú často disciplinovanejšie ako muži.
Záujem o štátne dlhopisy prekonáva očakávania, Investor už ľudia vykúpili
„Ženy sú v investičných rozhodnutiach opatrnejšie. To nemusí byť nevýhoda, najmä ak zvolia stratégiu ‚buy & hold‘, teda kúpiť a držať. Tá sa osvedčuje pri dlhodobom budovaní majetku, keď má človek pred sebou dekády, počas ktorých môže pôsobiť zložené úročenie,“ dodáva Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.
Finančná zodpovednosť za rodinu
Podľa odborníkov stojí za nižšou participáciou žien na trhu viacero faktorov, vrátane odlišného životného cyklu a finančnej zodpovednosti za rodinu. Investovanie u žien vidia pozitívnejšie v investičnej platforme Portu.
Podľa ich zistení ženy na Slovensku dosahujú v investovaní čoraz lepšie výsledky, pričom za mužmi zaostávajú menej než Češky a Poľky. Podľa analytika Mareka Malinu priemerná Slovenka mala ku koncu februára uložených takmer päť tisíc eur, čo predstavuje 69,17 % vkladu priemerného muža.
Dlhodobé a pravidelné investície
V Česku je tento pomer 60,49 % a v Poľsku 57,44 %. Slovenky sú v porovnaní so ženami zo susedných krajín najodvážnejšie, volia si priemernú rizikovosť portfólia na úrovni 8 z 10. Podľa Malinu, nižšia averzia k riziku nemusí byť problémom, keďže Slovenky dokážu investovať dlhodobo a pravidelne.
Vieme, kde končia peniaze zo štátnych dlhopisov. Ďurana vysvetľuje ich využitie
Napriek tomu, že žien investoriek je menej než mužov, ich počet sa každoročne zvyšuje. Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, upozorňuje, že investovanie je kľúčovým nástrojom na ochranu a zhodnocovanie financií.