Slovenská ekonomika podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) prejavila relatívne vysokú odolnosť voči energetickej kríze spôsobenej ruskou agresiou proti Ukrajine a inflácia na Slovensku teraz výrazne klesla.
Slovenská exportne orientovaná ekonomika je však naďalej zraniteľná voči vonkajším šokom, uviedla organizácia v najnovšej správe o slovenskom hospodárstve, ktorú zverejnila v pondelok.
Prognóza rastu HDP
OECD prognózuje, že rast slovenského hrubého domáceho produktu sa zrýchli z vlaňajších 1,1 percenta na 2,1 percenta v tomto a na 2,6 percenta v budúcom roku. Organizácia predpovedá aj výrazný pokles slovenskej inflácie, a to z vlaňajších 11 percent na 3,4 percenta v tomto roku a na 2,7 percenta v roku 2025.
Inflácia na Slovensku patrí medzi najvyššie v Európe. Nelichotivým lídrom rebríčka je Rumunsko
„Slovenská ekonomika prekonala pandémiu COVID-19 a následnú energetickú krízu relatívne dobre. Stalo sa to však za cenu vysokých deficitov, dlhu a inflácie. Je načase posilniť fiškálnu pozíciu Slovenska dôveryhodnou stratégiou fiškálnej konsolidácie, ktorá zároveň pomôže zmierniť pretrvávajúce inflačné tlaky,“ povedal generálny tajomník OECD Mathias Cormann pri prezentácii správy v prítomnosti slovenského premiéra Roberta Fica.
Stratégia fiškálnej konsolidácie
OECD Slovensku odporúča prijatie strednodobej stratégie fiškálnej konsolidácie s cieľom zlepšiť efektívnosť verejných výdavkov a riešiť problémy súvisiace so starnutím obyvateľstva.
Inflácia na Slovensku sa spomalila vďaka potravinám, podľa analytika sa reálne mzdy vrátia do plusu
„Populácia Slovenskej republiky rýchlo starne. Dôchodkové reformy v roku 2022 zlepšili udržateľnosť, ale na zmiernenie výdavkových tlakov sú potrebné ďalšie reformy,“ konštatuje OECD.