Slovenská sporiteľňa sa aj v roku 2019 bude primárne zameriavať na oblasť klientskych vkladov a úverov.
Hospodársky výsledok Slovenskej sporiteľne za rok 2018 bude o niečo vyšší ako bol v roku 2017. Ako povedal finančný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský, bude to vďaka pozitívnemu vývoju prevádzkových výnosov. Avšak banke sa aj darí držať prevádzkové náklady na porovnateľnej úrovni s predchádzajúcim rokom.
Pozitívny vplyv na prevádzkové výnosy mali v roku 2018 podľa Cetkovského vhodne nastavené úrokové sadzby pre depozitné produkty, ako aj schopnosť banky nájsť priaznivé financovanie v rámci kapitálových trhov. „Tieto vplyvy kompenzovali nižší úrokový výnos z úverových produktov, ktoré sú pod tlakom konkurencie už tretí rok v rade. Prevádzkový výnos je taktiež pozitívne ovplyvnený aj úspešným predajom poistných produktov, čo má za následok vyššie príjmy z poplatkov a provízii,“ povedal Cetkovský.
Tvorba opravných položiek by mala byť nižšia
Celkový hospodársky výsledok banky za rok 2018 veľmi pozitívne ovplyvňuje podľa neho aj vývoj opravných položiek. Rok 2018 naznačuje nižšiu tvorbu, ako to bolo v prechádzajúcim roku. „Tento stav reflektuje stav úverového portfólia, ktoré aj napriek silnému rastu novoposkytnutých úverov je naďalej veľmi kvalitné,“ uviedol Cetkovský.
Slovenská sporiteľňa sa aj v roku 2019 bude primárne zameriavať na oblasť klientskych vkladov a úverov v retailovom ako aj korporátnom segmente. Strategickou prioritou banky ostáva aj v roku 2019 rozvoj digitálnych kanálov a produktových inovácií zameraných na zlepšenie klientskeho zážitku.
Banka očakáva priaznivý vývoj slovenskej ekonomiky a naďalej nízke úrokové sadzby. Hospodársky výsledok bude podľa Cetkovského ťahaný pokračujúcim rastom obchodov s klientmi a posilňovaním pozície Slovenskej sporiteľne ako lídra na domácom bankovom trhu. Plánovaný nárast úverov by mali v prevažnej miere financovať prijaté vklady a čiastočne emisie dlhových cenných papierov.
Uvedený rast úverov banka plánuje podľa Cetkovského realizovať pri zodpovednom riadení rizík. „Naďalej počítame s nízkou úrovňou tvorby opravných položiek. Predpokladáme, že výnosy z predaja produktov ako je poistenie, dôchodkové sporenie alebo podielové fondy budú ďalej rásť v súlade s rastom bohatstva slovenských domácností,“ skonštatoval Cetkovský.
Rizikom je aj globálny vývoj
Hlavné riziká a neistoty, ktorým Slovenská sporiteľňa čelí, vyplývajú podľa Cetkovského najmä z legislatívnych zmien na Slovensku a v Európskej únii v oblasti bankovníctva, z úverových podmienok na trhu v prostredí nízkych úrokových sadzieb, najmä ak budú pretrvávať aj dlhšie časové obdobie, a tiež z dopadu globálnych ekonomických vplyvov.
Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.