Slovensko má rekordný počet neplatičov DPH, akciové spoločnosti sú na treťom mieste

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, peniaze
Podnikatelia žiadali vládu predovšetkým o zjednodušenie podmienok pomoci, nižšie odvody a zníženie administratívnej záťaže spojenej so schémami pomoci. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Ku koncu marca dlží štátu na dani z pridanej hodnoty (DPH) viac ako 7-tisíc podnikateľov. Vyplýva to z aktuálnej analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet. Upozorňuje na to, že toto číslo je najvyššie v histórii.

Aktuálne štát eviduje 7 128 podnikateľských subjektov, ktorí mu v povinnej lehote neuhradili daň z pridanej hodnoty. Dôvodom môže byť podľa spoločnosti Dun & Bradstreet práve koronakríza.

„Nedá sa však presne určiť, v akom časovom horizonte nastal taký výrazný zlom, faktom však je, že ku koncu roka 2019 štát evidoval niečo cez 4-tisíc nespoľahlivých platcov DPH,“ uviedla spoločnosť.

Zoznam dlžníkov nebol aktualizovaný

Od februára minulého roka, teda od vypuknutia pandémie, prestala finančná správa aktualizovať zoznam daňových dlžníkov, opätovne tak urobila na konci februára tohto roka.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Podľa najnovších dát má štát o viac ako 40 percent viac dlžníkov na DPH ako v roku 2019, a zároveň o 27 percent viac ako na konci roka 2014,“ tvrdí analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Podľa nej ide najčastejšie o spoločnosti s ručením obmedzeným (5 643), živnostníkov (950) a akciové spoločnosti (125).

Najvyšší percentuálny podiel neplatičov DPH k celkovému počtu firiem majú Turčianske Teplice (5,37 percenta, teda 23 neplatičov), Lučenec (5,16 percenta, čo je 96 neplatičov) a Bratislava III (4,94 percenta, teda 538 neplatičov).

Stovky nespoľahlivých platcov

Drvivý náskok však má celý Bratislavský kraj, nielen v pomere k celkovému počtu firiem, ale aj z hľadiska samotného počtu firiem.

„Okolie hlavného mesta eviduje dovedna 2 751 nespoľahlivých platcov DPH, čo sú 4 percentá zo všetkých podnikov v kraji, hneď za ním sa nachádza Banskobystrický kraj, kde podľa dát neodviedlo daň 754 subjektov, a teda 3,64 percenta z celkového počtu podnikateľov,“ spresňuje Štěpánová. Najlepšie na tom je Trenčiansky kraj s 369 neplatičmi dane z pridanej hodnoty (1,93 percenta zo všetkých firiem v okolí).

Najviac podnikov, ktoré sa oneskorili v platbách štátu sú tie, ktorých tržby sa pohybujú v rozmedzí od 0 do milióna eur, pričom najčastejšie podnikajú v oblasti nákladnej cestnej dopravy, ostatných pomocných obchodných činnostiach a poradenských služieb v oblasti podnikania a riadenia.

Dun & Bradstreet poskytuje dáta a analytické riešenia, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje riešenia, ktoré zákazníkom pomáhajú v raste tržieb, znižovaní nákladov, zmiernení rizík a transformácie podnikov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra Štepánová
Firmy a inštitúcie Bisnode A Dun & Bradstreet Company