Slovensko má za sebou štyri stratené roky, náš finančný majetok je stále pod úrovňou spred pandémie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze euro pomoc financie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Globálne finančné aktíva súkromných domácností zaznamenali v roku 2023 prekvapivý nárast o 7,6 %, čím sa efektívne zotavili z predchádzajúcich strát.

Naproti tomu má Slovensko za sebou štyri stratené roky s finančným majetkom stále pod úrovňou spred pandémie. Vyplynulo to zo štúdie poisťovne Allianz, ktorá porovnáva finančný majetok a dlhy domácností v takmer 60 krajinách sveta.

Hnacím motorom boli cenné papiere

Slovenské domácnosti si minulý rok polepšili. Ich finančné aktíva vzrástli podľa tejto štúdie o 4 %. Tým sa zvrátil pokles z predchádzajúceho roka, ktorý vtedy bol trojpercentný.

Hlavným hnacím motorom boli cenné papiere, ktoré vzrástli o vyše 10 %, poistenie a dôchodky tiež zaznamenali robustný rast 6,8 %. Táto trieda aktív má v tomto regióne značnú váhu v portfóliu slovenských domácností, keď na konci roka 2023 dosiahla 20 %.

Najväčšia trieda aktív, a to bankové vklady s podielom 48 %, klesli už druhý rok po sebe, tentoraz o 1,8 %. Dôvod možno podľa Allianzu nájsť v správaní slovenských sporiteľov. Hoci, proti globálnemu trendu, čerstvé úspory vzrástli z 0,5 miliardy eur na 4,4 miliardy eur, sporitelia stále vyberali peniaze z bankových vkladov.

Úroveň pred pandémiou

Zatiaľ čo alokácie do cenných papierov zostali nezmenené na úrovni 1,5 miliardy eur, aj s ohľadom na rozdelenie medzi dlhopisy, akcie a podielové fondy, čerstvé úspory do poistenia a dôchodkov sa zdvojnásobili na 2,3 miliardy eur.

Obraz je však, mierne povedané, menej ružový v reálnych hodnotách. Po úprave o infláciu, finančné aktíva slovenských domácností minulý rok klesli o 6,2 %,“ upozorňuje Allianz. V porovnaní s úrovňou pred pandémiou, teda s rokom 2019, bola kúpna sila finančných aktív na konci roka 2023 o 9,2 % nižšia.

Slovenskí sporitelia utrpeli štyri stratené roky. Aktíva nehnuteľností zostali na rovnakej úrovni. Rast záväzkov sa spomalil na 6,6 %. V dôsledku toho pomer dlhu klesol na 47 %. Čisté finančné aktíva nakoniec vzrástli o miernych 1,2 %. S čistými finančnými aktívami na obyvateľa vo výške 9 160 eur tak Slovensko kleslo v rebríčku 60 najbohatších krajín sveta na 41. miesto.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť