Centrálny depozitár cenných papierov SR už prešiel na spoločnú európsku technologickú platformu, pripravuje sa na prelicencovanie podľa nových pravidiel Európskej únie.
Proces hlbšieho prepájania kapitálových trhov v Európskej únii pokračuje. Zmeny sa postupne prejavujú aj na Slovensku. Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP) avizuje, že už podstúpil prvý krok týkajúci sa integrácie do spoločného európskeho priestoru a pripravuje sa na ďalšie.
Na novej platforme
Prvou veľkou zmenou medzinárodného významu bol prechod CDCP na spoločnú technologickú platformu Target2-Securities (T2S), kde sa vyrovnávajú obchody s cennými papiermi podľa harmonizovaných európskych pravidiel. „Migráciou na T2S sme splnili jeden z medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti integrácie kapitálových trhov Európskej únie. Integrácia kapitálových trhov sa týmto samozrejme nekončí, ale bude pokračovať ďalšou harmonizáciou v rôznych oblastiach,“ konštatoval generálny riaditeľ CDCP Martin Wiedermann
Nižšie náklady
Cieľom tohto procesu je podľa neho znížiť náklady najmä na cezhraničnú držbu a vysporiadanie obchodov s cennými papiermi. Akékoľvek špecifiká na domácich trhoch totiž zvyšujú náklady na držbu cenných papierov pre zahraničných investorov, pričom toto platí aj opačne. Keďže Slovensko je otvorená ekonomika, ktorá je súčasťou Európskej únie a slovenský kapitálový trh je súčasťou tvoriaceho sa spoločného kapitálového trhu únie, o každú emisiu zaknihovaných cenných papierov môžu prejaviť záujem aj zahraniční investori, pričom náklady na túto investíciu by mali vplyvom harmonizácie klesať.
Nové povolenie
Ďalšou významnou zmenou, ktorá CDCP čaká, je prelicencovanie podľa nariadenia Európskej únie. Od začiatku marca tak majú centrálne depozitáre šesť mesiacov na požiadanie o povolenie na činnosť podľa novej európskej legislatívy. CDCP sa na tento krok v súčasnosti pripravuje a finalizuje dokumenty požadované k udeleniu povolenia. „Je to náročná úloha, ktorá na nás kladie množstvo požiadaviek, pretože nariadenie Európskej únie nerozlišuje medzi malým a veľkým depozitárom, ani medzi malým alebo veľkým kapitálovým trhom. Rovnaké podmienky sú kladené na Nemecko, Slovinsko, Slovensko alebo Rakúsko. Je to pre nás veľká výzva a hľadáme v tom príležitosti, ktoré by sme vedeli využiť,“ uvádza Wiedermann.
Testovací trh?
Slovenský kapitálový trh bol už od svojho vzniku značne limitovaný veľkosťou krajiny a veľkosťou ekonomiky. Tým, že je jedným z najmenších kapitálových trhov v Európe, nedokázal prinášať také množstvo príležitostí pre emitentov ani pre investorov, ako je to v iných krajinách. Podľa názoru šéfa CDCP slovenský trh v zjednotenom európskom priestore môže zohrávať vlastnú špecifickú úlohu.
„Nikdy nebudeme patriť medzi veľkých lídrov v rámci Európy alebo v rámci sveta, no práve to sa dá využiť ako výhoda. Vedeli by sme napríklad poskytnúť európskym trhom testovací priestor,“ dodal Wiedermann s tým, že tretie tisícročie prináša nové technológie, pri ktorých ešte nevieme celkom doceniť, čo všetko spôsobia, ako napríklad využitie distribuovaných databáz a podobne. „To znamená, že by sme sa mohli stať technologickým centrom pre testovanie nových technológii, aj na poli zúčtovania cenných papierov,“ uviedol Wiedermann.