Avšak napriek pozitívnym trendom niektoré sektory finančného trhu zaznamenali pokles alebo stagnáciu ziskovosti.
Finančný sektor na Slovensku pokračoval počas prvého polroka v raste. Ako konštatovala Národná banka Slovenska (NBS) v správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok 2018, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda, prispelo k tomu najmä priaznivé makroekonomické prostredie a zlepšujúca sa ekonomická kondícia aj sentiment podnikov a domácností. Napriek tomu sa však tieto trendy nepreniesli do jednoznačného zvýšenia zisku. Niektoré sektory finančného trhu dokonca zaznamenali pokles alebo stagnáciu ziskovosti.
Rýchly rast úverov
Najvýraznejším trendom zostáva podľa národnej banky rýchly rast úverov domácnostiam. Po miernom spomalení rastu úverov ešte v roku 2017 sa ich medziročný rast ustálil približne na úrovni 11,3 %. Tento vývoj bol podľa centrálnej banky podporovaný ďalším poklesom nezamestnanosti na historické minimá naprieč všetkými krajmi, stále rýchlejším rastom miezd a vysokou spotrebiteľskou dôverou. Úvery boli navyše v prvom polroku podľa NBS cenovo stále dostupnejšie.
Rast úverov podnikom, ktorý sa v roku 2017 približoval k dvojciferným úrovniam, sa počas prvého polroka 2018 spomalil na 5 %. Spomalenie úverovania sa najvýraznejšie prejavilo podľa NBS v segmente malých a stredných podnikov. Tempo rastu úverov však naďalej prevyšuje priemer EÚ, a to napriek tomu, že úrokové sadzby sú v porovnaní s priemerom vyššie. Úverová aktivita je zameraná najmä na investičné úvery.
Ziskovosť poisťovní sa zhoršila
Ziskovosť bánk sa výraznejšie nemenila, ziskovosť poisťovní sa však zhoršila. V životnom poistení klesol objem poistného, spomalenie rastu zaznamenalo aj investičné životné poistenie. Navyše sa zvýšili náklady na poistné plnenia.
Neživotné poistenie naopak zaznamenalo rast poistného, najmä v segmente poistenia motorových vozidiel. Tento segment je však kvôli vysokej škodovosti a nákladovosti stratový, čo sa počas prvého polroka 2018 ešte prehĺbilo.
Záujem o DSS aj DDS
Počas prvého polroka 2018 pretrvával podľa centrálnej banky zvýšený záujem o vstup do druhého piliera dôchodkového sporenia. Tok nových príspevkov dokonca zrýchlil. Pretrvával pomerne výrazný záujem presunu nasporených prostriedkov do rizikovejších fondov, najmä indexových.
Počet sporiteľov v doplnkovom dôchodkovom poistení podľa NBS pokračuje v raste nepretržite už štyri roky a počas prvého polroka 2018 bol ešte dynamickejší.
Kolektívne investovanie s poklesom
V kolektívnom investovaní bol minuloročný rast vystriedaný výrazným znížením záujmu investorov. Hlavným dôvodom zmeny správania sa investorov bolo podľa NBS zhoršenie situácie na finančných trhoch, najmä februárové turbulencie. Navyše, investori skôr preferovali zahraničné fondy pred domácimi.
Z hľadiska typov fondov sa sústredili najmä na zmiešané fondy, resp. v prípade zahraničných fondov aj na akciové. Naopak, dlhopisové fondy čelili pokračujúcemu poklesu aktív. Podobne ako dôchodkové fondy, aj podielové fondy zaznamenali v prvom polroku 2018 pokles hodnoty aktív.