Marec priniesol takmer 24-percentný nárast počtu vyhlásených konkurzov v porovnaní s februárom. Zbankrotovalo 26 právnických subjektov, z toho bolo 22 eseročiek, tri akciové spoločnosti a jedna nezisková organizácia.
Ekonomické dopady
V medziročnom porovnaní je však podľa CRIF – Slovak Credit Bureau zjavný pozitívnejší výsledok. V marci minulého roka zbankrotovalo totiž až 39 subjektov, čiže o 33 % viac ako tento rok.
Osobný bankrot sa snažia zneužívať aj daňoví podvodníci. Inkasná asociácia žiada legislatívne zmeny
Ako povedala hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau Jana Marková, ešte je priskoro predikovať vývoj v roku 2025. Počet vyhlásených konkurzov sa zatiaľ podľa nej vyvíja nerovnomerne, a teda za január je to 22, február 21, marec 26 bankrotov.
V máji zbankrotovalo doposiaľ najviac Slovákov v tomto roku, bolo ich takmer tisíc
„Od 1. apríla začala platiť transakčná daň a postupne sa naplno ukážu aj ekonomické dopady konsolidačného balíčka i nečakaných kríz, ako je napríklad slintačka a krívačka, ktorá udrela na chovateľský sektor, alebo nové americké clá na autá, či celú EÚ vo výške 20 %,“ komentuje Marková.
Bankroty firiem
Vo verejnom priestore najviac zarezonovali bankroty veľkej celulózky Bukocel a Bukózy Holding, u ktorej sa začalo konkurzné konanie už v januári. Návrh na konkurz Bukocelu podali zamestnanci pre meškajúce mzdy, firma dlží štátu milióny eur na daniach i odvodoch.
V tomto roku už zbankrotovali tisíce Slovákov, je medzi nimi aj 12-ročný chlapec
Napriek enormným dlhom štát vydal vo februári nariadenie pre VSE, aby dodávala elektrinu krachujúcej fabrike aj naďalej. Hrozila totiž ekologická katastrofa v súvislosti s prevádzkou čističky odpadových vôd pre obec Nižný Hrabovec.
Smutný podnikateľský príbeh prežíva na vlastnej koži aj približne 300 šičiek košieľ a odevov z Bánoviec nad Bebravou. Ich nemecký zamestnávateľ, firma Eterna, po takmer dvoch dekádach definitívne skončil.