ŠPECIÁL: Banky majú záujem o zavedenie Apple Pay na Slovensku

Mobil

Spustenie možnosti platenia na Slovensku sa stále odkladá a ani v súčasnosti ešte nie je úplne jasné, kedy služba na náš trh príde.

Už dlhšie sa hovorí o zavedení mobilnej platobnej a digitálnej peňaženky od spoločnosti Apple na Slovensku, ktorá umožňuje klientom uskutočňovať platby, tzv. Apple Pay. Spustenie možnosti platenia na Slovensku sa stále odkladá a ani v súčasnosti ešte nie je úplne jasné, kedy služba na náš trh príde.

Spoločnosť Apple konkrétny dátum zatiaľ neprezradila a aj samotné banky sú vo vyjadreniach opatrné. „Uvedenie služby Apple Pay na trh je na rozhodnutí spoločnosti Apple,“ skonštatoval riaditeľ Visa pre SR a ČR Marcel Gajdoš. Spoločnosť Apple na otázku, kedy plánujú na Slovensku spustiť službu, zatiaľ nereagovala.

Stratégia a mlčanlivosť

Podľa člena Združenia pre bankové karty SR Rastislava Valla je služba Apple Pay po službe Google Pay ďalším krokom, na ktorý sa môžu Slováci tešiť. Podľa neho je dôvodov, prečo je informácií okolo Apple Pay tak málo, resp. prečo sú banky rezervované k danej téme, niekoľko.

„Prvý je asi ten, že spoločnosť Apple má stratégiu, ktorú nechce zverejňovať a zaviazala spolupracujúce banky k mlčanlivosti. Ďalší dôvod je ten, že implementácia služby Apple Pay má svoje špecifiká a banky musia vynaložiť implementačnú energiu na to, aby mohli poskytovať službu klientov. A pri súčasnom tlaku legislatívnych požiadaviek nie je pre banku ľahké zvládnuť projekt veľkosti Apple Pay,“ povedal Vallo.

Ako doplnil výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik, pre banky nie je využívanie Apple Pay lacná služba. „Podľa mojich informácií je pre nich nákladnejšia ako Google Pay. Takže musia zvážiť, či je táto služba pre nich aj finančne zaujímavá,“ povedal Ovčarik.

Banky majú záujem

Napriek veľkosti projektu a nákladom spojeným s implementáciou a prevádzkou služby Apple Pay, majú banky podľa Valla záujem naštartovať poskytovanie uvedenej služby. „Jeden z dôvodov je ten, že trh, teda majitelia telefónov iPhone, majú veľký záujem o túto službu. Dokonca prieskumy hovoria, že držiteľ iPhone bude zvažovať zmenu banky, ak mu neposkytne službu Apple Pay. A to už je silný signál pre každú banku,“ povedal Vallo.

Záujem prejavila napríklad 365 banka. „V 365 banke razíme filozofiu „mobile first“, a preto máme o službu Apple Pay záujem. Spravíme všetko preto, aby sme boli medzi prvými bankami, ktoré ho prinesú svojim klientom,“ povedala PR manažérka 365 banky Linda Gáliková. V platbách mobilom vidí 365 banka potenciál a zároveň touto cestou reflektuje aj potreby a očakávania svojich klientov.

„Už od spustenia samotného Google Pay sledujeme z ich strany narastajúci záujem a viacero dotazov ohľadne Apple Pay. Predpokladáme preto, že bude mať táto služba úspech a klienti ju budú aktívne využívať. Podľa doterajšej skúseností z Českej republiky by mohol mať Apple Pay dokonca väčšiu odozvu ako Google Pay,“ dodala Gáliková. Od spustenia platobnej služby Apple Pay v Českej republike ubehol už mesiac.

Trend bezkontaktných platieb

VÚB banka sa podľa jej PR manažéra Dominika Mišu snaží prinášať obľúbené riešenia bezkontaktných platieb, rovnako ako to bolo pri Google Pay a rovno ich integrovať do svojho mobilného bankovníctva, a to na úkor vlastných platobných riešení. Trend v spôsoboch bezkontaktných platieb je podľa Mišu zrejmý a nájde si čoraz viac používateľov.

„Používanie Google Pay rastie a i keď je penetrácia iPhonov na Slovensku oveľa nižšia ako pri mobiloch s Androidom, bude mať Apple Pay u svojich používateľov úspech. Sme menší trh ako je ten český, no v inováciách patríme medzi svetovú špičku a aj Slováci veľmi radi využívajú nové technológie a možnosti,“ uviedol Miša.

Aj Slovenská sporiteľňa prejavila záujem o službu Apple Pay. „Záleží nám na tom, aby sme našim klientom prinášali moderné digitálne služby, preto by sme aj Apple Pay radi spustili čo najskôr, ako to bude možné,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Užívatelia sú zdatní

Zavádzanie nových spôsobov platenia je podľa hovorkyne Poštovej banky Lýdie Žáčkovej vysoko závislé od záujmu a obchodných podmienok spoločností, ktoré dané služby ponúkajú. Pre veľkých hráčov na trhu nie je podľa nej v mnohých prípadoch slovenský trh dostatočne zaujímavý, a preto svoje služby primárne sprístupňujú pre väčšie európske trhy.

„Na Apple Pay sa na Slovensku čaká už dlhšiu dobu. Keď sa pozrieme, aký úspech zaznamenal vstup Apple Pay na český trh, domnievame sa, že podobný môžeme očakávať aj na Slovensku. Užívatelia iPhonov sú zväčša technicky veľmi zdatní, a preto si myslíme, že si platenie cez telefón osvoja veľmi ľahko a intuitívne,“ dodala Žáčková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Poštová bankaSlovenská sporiteľňaVisaVÚB Všeobecná úverová banka